Her şeyinizi verdiniz. Danışmanlık almayı bile denediniz. İlişkiyi bitirmeyi düşünüyorsunuz ve işler hala yolunda gitmese de ilişkiyi bitirmenin en iyi şey olup olmadığından emin değilsiniz. Bu makalede bir uzmanlarımıza danıştıklarımıza dayanarak ilişkiyi ne zaman bitirmek gerektiğinden bahsediyoruz, böylece ilişkiyi bitirmenizin sizin için doğru olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.
Çocuk yoksa, karşılıklı yarar görülmediğinde ilişkiyi bitirme zamanıdır. Birinden istediğiniz veya ihtiyacınız olanı alamıyorsanız yola devam etme zamanıdır.
Birçok insan bunu bencilce bulabilir ama kişilerden birinin tatmin olmaması iyi değildir. Sizin için yürüyen ve ihtiyacınızı veren bir ilişki bulmak, tatminsizlik yükleyen bir ilişkiye tutunmaktan çok daha sağlıklıdır.
Hepimiz sağlıklı ilişkiler içinde olmayan ama ya onları bırakmak istemeyen ya da bırakamayan insanlar tanırız. Bu insanlar bütün enerjilerini sarkan ilişkiyi toparlamaya çalışmak için kullanır. Yaşam bu yapamayacak kadar kısa. İlişkiler yolculuğunuzu desteklemeli. Sorun şu ki birçok insan kendi yolculuklarını bırakıp başkalarının yolculuklarını benimsiyor. Nereye gittiğinize karar vermeniz, kendi yollarında olan başka insanlar bulmanız, sonra birlikte nereye uyabileceğiniz görmeniz daha iyi. İlişkilerinizi yaratmadan önce ne aradığınız hakkında daha fazla düşünün. Böylece sağlıklı ilişkiler yaşamanız ve sağlıksız ilişkileri çabucak bitirmeniz daha muhtemel.

Ayrılmak Zor Şey

Uzun süreli ilişki yaşayan birçok insan, başka birinin geleceğine “uymak” için hayalleri, planları ve geleceklerinden vazgeçmiş buluyorlar kendilerini. Ayrılmanın zorluğu genelde kişilerin kendilerine nasıl yeterli geleceklerini unutmalarından kaynaklanıyor. Bu, kayıp korkusu ve güvensizlik yaratıyor, o da birlikte sağlıksız ilişkileri sürdürme arzusunu kamçılıyor.
Yaşamlarımız boyunca, başkasıyla birlikte olduğumuzda bile, yalnız olduğumuzu anlamamız gerekiyor. Bu kötü bir şey değil. Aslında birçok insan için epey özgürleştirici.

Ayrılmalı mısınız?

Herkes ilişkilerinde düşüşler yaşar. Bu normaldir ve birçok çift bu zamanları atlatır. Uzmanlar ne zaman ayrılmaya karar vermek gerektiğine dair bir formül olmadığını söylüyorlar ama kollanabilecek işaretler var. Eğer uzun bir süreçte birkaç tanesini tutarlı olarak yaşıyorsanız muhtemelen yola devam etme zamanı gelmiştir.

Ayrılmanız Gerektiğini Anlama Yolları

İşte ayrılmanız gerektiğini anlayama yollarından bazıları:
  • İlişkiden istediğinizi veya ihtiyacınız olanı artık alamıyorsunuz. Haydi yüzleşelim. Siz mutlu değilseniz, partneriniz de muhtemelen mutlu değildir.
  • Parterinizle artık iletişim kurmuyorsunuz. Herkesin farklı iletişim biçimleri vardır. Ama ilişkideki tüm zamanınızı birbirinizle iletişim kurmaya çalışarak geçirmek istemezsiniz. Çok fazla yük olur bu.
  • Partnerinizle yalnız zaman geçirmeyi artık iple çekmiyorsunuz. Hala iyi bir seks yaşamınız olabilir ama partnerinizle konuşmuyorsunuz. Birlikte zaman geçirmekten kaçınmak için başka insanlarla zaman geçiriyorsunuz.
  • Partnerinizi eleştiriyor veya kontrol ediyorsunuz. Partnerinizin kişiliği veya görünümünün bazı yönlerinden endişeleniyorsanız onlara değil kendinize bakın. Aşık olan kişiler küçük can sıkıntılarını görmezden gelir ve büyük resmi görür.
  • Partnerinizi başkalarıyla kıyaslıyorsunuz. Birini sevdiğinizde onu başkalarıyla kıyaslamazsınız. Kendinizi bunu yaparken buluyorsanız ilişkinizi yeniden değerlendirmelisiniz.
  • Partnerinizi değiştirmeye çalışıyorsunuz. Bize uymayan insanlara sık sık aşık oluruz. Sürekli partnerinizi değiştirmeye çalışıyorsanız yola devam etme zamanıdır.
  • Gülmez oldunuz. Mizah bütün ilişkilerin ihtiyacı olan bir şeydir. Onun şakalarını artık komik bulmuyorsanız veya tasasız sohbetler edemiyorsanız ilişkinizin kuvvet kaybettiğinin bir işareti olabilir bu.
  • Hep siz veriyorsunuz (ya da alıyorsunuz). İlişkiler karşılıklı yararla ilişkilidir. Eğer bir partner diğerinden yararlanıyorsa ilişki sağlıksızdır.
  • Arkadaşlarınız partneriniz sizinleyken artık birlikte takılmak istemiyor. Arkadaşlarınız partnerinizi seviyor olabilir ama partnerinizin sizin üstünüzdeki etkisini artık sevmiyorlar. İlişki yolunda gitmediğinde arkadaşlarımız bize doğruyu söyler ve genelde ilişkinin tadının kaçtığını ilk anlayanlar onlardır.
  • Artık kendinizi iyi hissetmiyorsunuz. Partnerinize ilk aşık olduğunuz zamanı düşünün. Bu his eksikse ilişkinizi gözden geçirebilirsiniz.
İlişkiyi bitirmek ne kadar uygun olursa olsun önemli bir ilişkinin kaybı ölüm gibi gelebilir. Olmuş olabilecekler için üzüntü ve kederi tamamen hissetmelisiniz. Gelişmek için özgür olacağınız diğer aşamaya geçecekseniz acıdan kaçamaz veya saklanamazsınız.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

ilk kez adetimin ilk günü başladığım yasmin hapın 1 kutusunu bitirdim.üzerinden 3 gün geçmesine rağmen adet hala adet olmadım.ilacı kullanırken de zam... devamı