Metabolizma, hormonal değişiklikler dışında, özellikle iklim koşulları olmak üzere başka koşullardan da etkilenebilir. Ama temel olarak büyüme hormonu, tiroit hormonu, erkeklik hormonu gibi hormonlar, metabolik hızın değişimini etkiler.

Özellikle tiroit hormonu metabolik hızda yüzde 10 ile yüzde 50 arasında bir değişim sağlar. Büyüme hormonu ise bu hıza yüzde 10-15 oranında etki eder. Erkeklerde erkeklik hormonu, kadınlarda ise östrojen hormonu bu hızı farklılaştırabilmektedir. Erkekler andropoz dönemine yaklaştıkça metabolik hızda bir miktar düşüş gözlenir. Kadınlar da ise menopoz döneminde aynı etkiyle karşılaşılır.


Tiroit bezinin az çalışması durumunda, metabolik hız bu değişimden etkilenebilir ve hipotiroidi denilen tabloya neden olur.
Hormonal değişimlerde adrenalin ve nan adrenalin salınımı da metabolik hızın artmasına ya da kısmi olarak düşmesine neden olabilmektedir.

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

merhaba İbrahim bey.mr.sonucumda patellada orta düzeyde lateral fasette kartilaj içerisinde nktasal kondromalazi patella ile uyumlu değişiklikler var ... devamı