Vücudun istem dışı olarak harcadığı enerjiye, kas sisteminin, sindirim sisteminin, kas tonusunun ve endokrin bezlerinin çalışması için harcanan enerjiye bazal metabolizma hızı ya da enerjisi denir.

Bazal metabolizma hesaplanırken, gün içinde 12 saatlik dinlenme sırasında harcanan enerji dikkate alınır. Bu enerji hesaplanırken bireyin dinlenir halde olması gerekir. Çünkü bu, istem dışı olarak vücuttaki sistemlerin çalışmasını tespit eden bir harcama ve hesaplama yöntemidir.
Günlük harcanan enerjinin yüzde 60 ila 70’i, bazal metabolik enerji olarak planlanır. Bu da bireyin bir beslenme programı dâhilinde ne kadar kilo vereceğini belirleyen bir unsur olarak ortaya çıkar. Tek başına olmasa da, temel belirleyici unsurdur.


Bireyin metabolik hızı düşükse, günlük olarak alacağı enerji, bu metabolik hız dikkate alınarak belirlenir. Çünkü bireyin harcayacağı fazla enerjiyi, depolarda yağ olarak sakladığı enerjiden kullanmak gerekir. Bunun dışında, metabolik hızı planlarken yiyeceklerin termik etkisi ve fiziksel aktiviteyi de kilo yönetiminde mutlaka hesaba katmak gerekir.

Prof. Dr. Serap UYSAL

Merhaba Dr hanım ben 17.11.1014 tarihinde doğum yaptım 1 hafta yada 10 gün sonra bebeğimin ayağında titreme şikayeti ile de başvurdum Dr biraz takip e... devamı