Bazal koşullar altında kişinin harcadığı enerjiye, yani sindirim sistemi, gastroentestinal sistem, kas tonusu ve endokrin sisteminin çalışması için harcanan enerjiye bazal metabolizma enerjisi ya da hızı denir.

Günümüzde bazal metabolizma hızı birçok yöntemle hesaplanabilmektedir. Biyoelektrik empedans yöntemiyle çalışan cihazlarla ya da çeşitli holter cihazlarıyla çok rahat bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bugün en pratik yöntem, biyoelektrik empedans akımının etkili olduğu cihatlarla yapılan tespittir. Bu klinik ya da poliklinik ortamda başvurulabilecek bir yöntemdir.

Bunun dışında bireyler pratik olarak bazal metabolik hızlarını hesaplamak isterlerse, eğer birey kadınsa kilogram başına 0,9 kalori çarpı 24 saati hesapladığında, günlük metabolik hızını bulabilir. Erkeklerde ise, kilogram başına 1 kalori çarpı 24 saat olarak hesapladıklarında, yine günlük metabolik hızlarını bulabilirler.
Bir kadın 65 kilo ise, 0,9 kalori çarpı kadının mevcut kilosu yani 65 kilo çarpı 24 saat ile elde edilen sonuç, o kadının günlük metabolik hızını verir.

SLAYT:12 DİYET HATASI VE ONLARDAN KAÇINMANIN YOLLARI


Bunu her zaman standartlar çerçevesinde değerlendirmek mümkün olmaz. Çünkü bireyin metabolik hızı çok çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Fakat orta aktivite düzeyindeki bir kadın için ortalama 1400-1500 kalori, bir erkek için ise ortalama 1700-1800 kalori, ortalama bazal metabolik hız olarak değerlendirilebilir.

Prof. Dr. Serap UYSAL

Merhaba Dr hanım ben 17.11.1014 tarihinde doğum yaptım 1 hafta yada 10 gün sonra bebeğimin ayağında titreme şikayeti ile de başvurdum Dr biraz takip e... devamı