Gİ diyetinde öğle yemekleri nasıl olmalı?

Gİ diyetinde öğle yemekleri nasıl olmalı?
Gİ diyetinde, bir öğle yemeğinde bir balık, yanında esmer ekmek ve glisemik indeksi düşük olan bir salata tercih edilebilir. Ayrıca nohut, kuru fasulye, mercimek gibi bakliyatların glisemik indeks değeri çok çok düşüktür. Bu gıdalar, pirince oranla glisemik indeksi düşük olan bulgurla birlikte tüketmek mümkündür. Yanına da yoğurt, ayran ya da cacık tarzı bir besin eklenebilir.

Eti ve sebzeyi aynı anda tüketmenin mümkün olduğu sebzeli tavuk düşünülebilir. Bunun yanında beyaz makarnaya göre glisemik indeksi daha düşük olan kepekli makarna ve ayran tüketilebilir.

İ

Sebzelerin de glisemik indeksleri genellikle düşük olduğu için, alternatif olarak brokoli düşünülebilir. Ya da glisemik indeksi en düşük sebzelerden olan taze fasulye, yanında yoğurt ve esmek ekmekle birlikte bir öğün oluşturabilir.

Biftek de bulgur, cacık gibi çeşitli alternatiflerle birlikte tüketilebilir. İçine pirinç yerine bulgur konulmuş kabak dolması, yanında ekmek ve üzerine yoğurt dökülerek iyi bir öğle yemeği oluşturulabilir.