Vücudun inceltilmesi için dengeli ve yeterli bir beslenme gerekir. Yani vücudun ihtiyacı olan tüm besin öğeleri alınmalıdır. Aç kalarak kilo verilmez, tam tersine kilo alınır.

Basen bölgesine yönelik yapılabilecek kimi egzersizler vardır. Direnç hareketleriyle hem kalça hem de bacaktaki kaslar güçlendirilirse, yağ yakımı daha üst düzeyde olur. Ancak, kişi 6 haftalık direnç hareketleri için kendini motive etmeli ve o süreyi kullanmalıdır.


VİDEO:SANEM APA:BESLENME  VE EGZERSİZ


Bu konuda kadınların kaslanmak gibi bir endişeleri vardır. Oysa endişeleri yersizdir. Çünkü kadınların hormonal ve genetik yapılarından dolayı, kas kitlelerinin o kadar çabuk artması mümkün değildir. Balerinlerin alt kaslarındaki gelişkinlik ise, 5 yaşından itibaren parmak uçlarında bale yapıyor olmalarıyla ilişkilidir. Yoksa spor salonlarında birkaç kiloluk ağırlıkla yapılan çalışmalar, böyle bir kas yapmaya elvermez. Ayrıca, kas kişinin herhangi bir bölgesinde bir genişlemeye de neden olmaz.

Dyt. Bahar DEMİRKIRAN

Bahar Hanım ben 17 yaşındayım ve 62 kiloyum boyum 1.70 ama basenlerim fazla her türlü şeyi denedim olmuyor sanki yapıştılar bana gitmiyorlar eğer yard... devamı