Nedir

Gevşek Gözkapağı Sendromu

Gevşek gözkapağı sendromu göz kapaklarındaki zayıf kaslardan veya öz kapaklarında elastin azalmasından kaynaklanır. Gevşek gözkapağı sendromu yaşlı ve aşırı kilolu erkeklerde daha yaygındır. Bazı doktorlar bu hastalığı engelleyici uyku apnesiyle ilişkilendirmektedir.

Belirtileri

Belirtiler

Gevşek göz kapağı sendromu olan insanlar aşağıdaki şu belirtilerin birkaçını veya hepsini gösterebilir: gevşek gözkapakları, kuru, kırmızı veya şiş gözler, mukus akıntısı (sabahları daha fazla), sık enfeksiyon kapma, göz kapaklarının kolayca tersine dönmesi, aşağı bakan veya göze batan kirpikler, uyku bozuklukları, sabah baş ağrıları.

 

Kaçınılması Gereken Şeyler

 

Bu belirtileriniz varsa, gözlerinizi ovuşturmaktan, kontak lens kullanmaktan, gözlerinizi uyurken yastığa dayamaktan kaçınmalısınız. Göz doktorunuz bölgesel kremler veya uyurken kullanacağınız plastik veya metal göz kalkanı reçete edebilir. Şiddetli vakalarda görme kaybının engellenmesi için ameliyat gerekebilir.

 

Tedavi

Tedavi

Bu bozukluğu olan insanlar göz tedavisinin her alanında uzmanlaşmış olan bir oftalmologa görünmelidir. 

Önleme ve Çözüm

Önleme ve Çözüm

Doktora önemli ayrıntıları anlatabilmek için görüşme öncesi bir liste yapmanız faydalı olur. Doktorlar gevşek göz kapağı hastalığını sık sık yanlış teşhis etmektedir, çünkü bu belirtiler aynı zamanda alerjiler ve diğer sağlık sorunlarıyla ilişkilidir.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

mrb bende turner sendromu var ileride çocuk sahibi olabilir miyim... devamı