Nedir

Göz kapağı estetiği (Blepharoplasty) üst ve alt göz kapakta oluşan torbaların cerrahi yolla giderildiği bir estetik işlemidir. Kişileri olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösteren, hatta görme alanını bile etkileyen sarkık üst kapak ve torbalanmış alt kapağı estetik müdahale ile düzeltilir.

Kimler Yaptırabilir

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygun

Göz kapağı estetiği için en uygun kişiler fiziksel ve ruhsal açıdan sağlığı yerinde olan ve genellikle 35 yaşını geçmiş kadın ve erkekler uygundur. Ancak genetik olarak sarkık ve torbalanmış alt kapaklara sahip olan kişiler daha erken yaşlarda ameliyat olabilirler.

Hipotiroidizm ve Graves Hastalığı gibi tiroit problemleri, kuru göz ya da yetersiz gözyaşı, yüksek tansiyon ve diğer dolaşım sistemi problemleri, şeker hastalığı ve kalp-damar hastalıkları gibi bir takım tıbbi durumlar göz kapağı estetiğini riskli hale getirebilir. Retina ayrılması ya da glokom hastalığı da dikkat gerektirir ve göz doktorunun ameliyat öncesi bu kontrolleri yapması önerilir.

Riskleri

Göz Kapağı Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Göz kapağı estetiği sonrası komplikasyonlar çok nadiren ortaya çıkar ve genelde küçük sorunlardır. Ancak yine de enfeksiyon ya da anesteziye karşı reaksiyon gibi problemlerin görülme olasılıkları göz ardı edilmemelidir.

Göz kapağı estetiğinin ardından birkaç gün sürebilen geçici çift ya da bulanık görme şikayeti, göz kapağı köşelerinde şişlikler ve iyileşme aşamasında hafif asimetriler gibi genellikle hastayı çok rahatsız etmeyen komplikasyonlar yaşanır.

Bu estetik müdahale sonrası bazı hastalarda birkaç gün boyunca uyku sırasında gözleri kapatmakta güçlük görülebilir, fakat çok nadir olarak bu durum kalıcı hale gelebilir. Bunun haricinde ektropion denen ve alt kapağın aşağı doğru çekilmesiyle sonuçlanan bir komplikasyon daha yaşanabilir. Bu durum ve ek bir cerrahi tedavi gerektirebilir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat Öncesinde Yapılması Gerekenler

İlk muayene sırasında göz kapağın durumu değerlendirilir. Hastanın beklentileri, mevcut tıbbi durumu, ilaç ve sigara kullanımı sorgulanır. Ameliyat öncesinde yapılacak olan tetkikler, konsültasyonlar planlanır. Göz kapaklarındaki kas gevşekliği, deri fazlalığı ve yağ torbaları incelenerek alınarak estetik ameliyatın planı yapılır.

Sigara gibi bazı maddelerin, bazı gıdaların ve ilaçların alımının önerilen süreçte kesilmesi iyileşmeyi olumlu etkileyecektir.

Anestezi

Göz Kapağı Estetiğinde Anestezi Uygulanır Mı?

Göz kapağı estetiği genellikle lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu altında uygulanabilir. Bu kombinasyon sayesinde hafif bir rahatsızlık ve dokunma hissine rağmen uyanık, rahatlamış bir şekilde, fakat cerrahi alanı uyuşturularak tamamen acı duyusundan uzak bir şekilde ameliyat yapılır.

Estetik cerrahın ya da adayın isteği doğrultusunda ameliyat, işlem sırasında tamamen uyumayı sağlayan genel anestezi altında da yapılabilir.

Ameliyat Süresi

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Göz kapağı estetiği, ameliyatın büyüklüğüne göre genellikle 1 ila 3 saat arasında sürer. Üst kapağın doğal kıvrımdan ve alt kapağın kirpiklerinin hemen altından olmak üzere deri kesileri (insizyon) gerçekleştirilir. Bu kesiler göz kapağının dış köşesindeki kaz ayaklarına kadar uzatılabilir. Bu kesilerden girilerek deri dokusunu alttaki kas dokusundan ayrılır. Kaslardaki gevşekliğe ve torbalara yönelik müdahale yapılır. Fazlalaşmış deri çıkartılır. Kesiler ameliyat bitiminde ince estetik dikişler yardımıyla kapatılır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Ameliyat bitiminde dikişler ince bir pansumanla kapatılır. Göz kapağında hafif bir gerginlik hissi ve anestezinin etkisi geçince ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınan bir sızlama hissi olması normaldir. Bu oluşabilecek sızılara karşı ağrı kesici ilaç, gözlerin kurumaması için suni gözyaşı veya göz merhemleri önerilebilir. Şişliklerin ve morlukların gerilemesi amacıyla birkaç gün boyunca baş yüksekte yatmak ve soğuk kompres yapılması gereken uygulamalardır. Morarmaların şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak genellikle ikinci günde en yoğun seviyeye ulaşıp 10-14 gün içinde tamamen ortadan kalkarlar.

İlk birkaç hafta boyunca aşırı gözyaşı salgılanması, ışığa duyarlılık ve çift ya da bulanık görme gibi geçici değişimlerin olması muhtemeldir. Dikişler genelde yedinci günde alınır, kapağın şişliğinin büyük bir kısmı takip eden 10 gün içinde geçer.

Tam İyileşme

Tam Olarak Ne Zaman İyileşilir?

İyileşme zaman gerektiren bir durumdur ve dikiş izleri gizli yerlerde olsa da ilk aylarda hafif kızarık olabilir. Zamanla izler incelecek ve dikkatle bakılmadıkça fark edilmeyecek bir çizgi haline gelir.

Hasta göz kapağı estetiğinden 2-3 hafta sonra eskisinden daha genç ve dinlenmiş bir bakışa sahip olur. Ameliyatın pozitif sonuçları; zamanı dikkat çekecek kadar geriye alarak kişiye güven ve mutluluk verecektir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

11 Aylık bebekte sağ ve sol gözünde kayma ve sol göz kapağı düşüklüğü ve sol göze gelen sinirde kuruma var ne yapabiliriz ?... devamı