Nedir

Lazer teknolojisi, tıpta mucizeler yaratıyor. Bugün göz kapağı ameliyatı, lazer teknolojisi sayesinde çok hızlı ve kolay bir hale gelmiştir.

Bilim ve teknolojinin ilerlemesi, tıp alanında bir sürü değişiklik getirmiştir. En son gelişmelerden biri de göz kapağı ameliyatında lazer teknolojisinin kullanılmasıdır.

Farkları

Lazerle göz kapağı ameliyatının geleneksel göz kapağı ameliyatından farkı nedir?

Geleneksel göz kapağı ameliyatıyla karşılaştırıldığında, lazerle ameliyatın en büyük avantajı güvenli olmasıdır. Lazer teknolojisinde, ameliyat için CO2 lazeri kullanılır. Bu lazer türü, uygulamadan sonra şişme ve lekelenme riskini azaltır.

Lazer ameliyatında, CO2 lazeri cerrahi bir araç olarak kullanılır. CO2 lazeriyle kan damarları kapatılarak ve böylece kanama riski azaltılarak gözün kemikli bölümüne kesiler yapılır.

Normal göz kapağı ameliyatında kan akışını önlemek imkansızdır, ama lazerler sayesinde bu sorun kolaylaşmıştır.

Gözümüz, kemikli küçük bir bölümde yer alır ve kemikle göz arasındaki kan akışını önlemek gerçekten büyük bir risktir. Ama CO2 lazeri bu sorunu çok daha kolay hale getirmiştir. Bu işlem güvenli görülür.

Normal göz kapağı ameliyatında, klasik uygulama şöyledir: Kesiler, göz bölgesinin çevresinde yapılır. Buradaki fazla yağlar alınır. Yağların alınmasından sonra, kesiler dikişlerle kapatılır. Bu ameliyat için hastaya, yatıştırıcı ilaca bağlı olarak genel ya da lokal anestezi yapılır.

Faydaları

Lazerle göz kapağı ameliyatının faydaları nelerdir?

  • Göz çevresinde kesi yapılırken kan damarları lazer tarafından kapatılacağı için çok az kan kaybı olacaktır.
  • Lazerle göz kapağı ameliyatında genel anestezi gerekmez. Sadece lokal anestezi yapılır.
  • Bu ameliyat sırasında cildinizde daha az zorlanma olacağı için iyileşme süresi de daha kısa sürecektir. Herhangi bir şişme görülmeyecek ve daha az yara izi olacaktır.
  • Lazer ameliyatında, cildinizde enfeksiyon oluşma riski de azdır. Çünkü göz kapağı ameliyatından sonra cilt dokuları sterilize edilir.
  • Göz kapağı ameliyatlarındaki bu son gelişme, ciltte beklenmeyen komplikasyonlar oluşması riskini de azaltır.
  • Lazerle ameliyat, aynı zamanda, göz çevresindeki kırışıklıkları önlemenin en iyi yollarından biridir.
  • Cildinize lazerle işlem yapıldığında, cildinizin iyileşmesi bir hafta bile sürmez. Daha sonra cildiniz pembe bir görünüm alır. Bu, cildin sıkılaştırılması işleminin bir sonucudur. Sıkılaştırma işleminde gözlerinize makyaj da yapabilirsiniz.
  • Lazerle tedavide herhangi bir acı hissetmezsiniz.
  • Lazerle göz kapağı ameliyatı yaptırmadan önce doktorunuza danışın. Bu şekilde komplikasyonların ve yan etkilerin azalmasını sağlamış olursunuz.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı