Evde Kendi Kendine Bakım

Bel ağrısı çekenlere, normal ya da normale yakın aktivitelere mümkün olduğunca çabuk başlamaları önerilir. Ancak gerinmek ya da sırtı fazla zorlayacak hareketler yapmak teşvik edilmez. Bel ağrısını hafifletmek için yapılabilecek bazı şeyler şunlardır:

  • Dizlerin arasına bir yastık koyarak uyumak, yan yatarken rahatlığı, konforu arttırabilir. Bazı doktorlar, sırt üstü yatmanızı ve dizlerinizin altına bir yastık koymanızı önerirler.
  • Şiddetli sırt ağrısı çeken insanların, acılarını azaltacak ya da hareket kabiliyetlerini artıracak özel bir sırt egzersizi bulunmamıştır. Ama egzersiz, kronik sırt ağrısı çekenlerin, normal aktivitelerine ve işlerine dönmelerine yardım edebilir.
  • Reçetesiz satılan ilaçlar ağrının geçmesini sağlayabilir.
  • Ibuprofenler piyasada reçetesiz satılmaktadır ve bel ağrısının kısa süreli tedavisinde mükemmel etki göstermektedir. Ülser riski ve sindirim sisteminde kanamalara yol açma tehlikesi olduğundan, ilacın uzun süreli kullanımı için doktorunuzla konuşun.  
  • Asetaminofenin de, ağrının giderilmesinde ibuprofen kadar etkili olduğu gösterilmiştir.
  • Yüzeyden uygulanan ‘derin ısıtıcı ovalama’ ürünlerinin bel ağrısının hafiflemesinde etkili olduğu kanıtlanmamıştır.
  • Bazı insanlar, sıcak veya soğuk kompresten fayda görüyor olabilir. Ancak bunların kullanılmasının etkili olduğu kanıtlanmamakla birlikte aslında zararlı oldukları da düşünülmemektedir. Yalnız, ısıtma yastığını ‘yüksek’ ayarda kullanmamaya ve buzu da doğrudan deriye koymamaya dikkat edilmelidir.
  • Birçok uzman, uzun süre yatak istirahatının, sadece iyileşmesi zaman alacak bel ağrıları için geçerli olduğu görüşünde birleşmektedir. Dahası, uzun süre yatan hastaların depresyona girmeleri, bacaklarda kan pıhtısı oluşması ve kas dokularının zayıflama olasılığı artar. 48 saatten daha fazla yatak istirahatı ve aktivitelerin azaltılmasını çok az sayıda uzman, önerir. Kısaca beliniz ağrıyorsa, olabildiğince hareket etmenizde fayda vardır.

 

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

Merhaba hocam bn 5 ay önce bel fitigi amaliyati oldum ve belim ve bacaginin agrisi hiç geçmedi simdi çok kötüyüm evde bile biraz gezintimi agrim oluyo... devamı