EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Demirbağ Kabayel, osteoporozdan korunmak için D vitamini biriktirilmesi gerektiğini bildirdi. 

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü dolayısıyla TÜ Tıp Fakültesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Kabayel, insan iskeletinin dokuya işlenmiş minareller toplamı olduğunu söyledi. 

Yaş faktörü ve birçok dış etken aracılığıyla kemiğin minarel dokusunda zamanla bozulmalar olabileceğini anlatan Kabayel, kemik dokusu yıpranan kişinin sağlam olanlara oranla kırıklarla daha fazla karşılaşabileceğini ifade etti. Kemik kırılmasının sadece uzvu kullanılamaz hale getirir gibi düşünülmemesi gerektiğini belirten Kabayel, ''Kemiğin içinde de küçük küçük kırılmalar olabilir. Örneğin bir omurgayı düşünün omurganın kırılması demek, sadece tamamen çökmesi anlamına gelmez. Küçük küçük çatlaklar son evreye ulaştığında büyük kırılma gerçekleşir. İşte bu süreç osteoporoz olarak tanımlanır. İnsan omurgasındaki kemik yapısı inşaatın iskelesine benzer. Kemik yapısı iskele gibi zamanla yıpranabilir. İnşaattaki yıpranma sonucu nasıl ev eskimiş kullanılamaz diyoruz, insan kemik yapısı da aynı şekilde küçük çatlaklar en sonunda büyük kırığı oluşturduğunda uzvu kullanılamaz hale getirir'' diye konuştu. 

''Güneş banyosu yapın''

Osteoporozun ortaya çıkmasında yaş etkeninin yanı sıra genetik yatkınlığın ve cinsiyetin de önemli olduğunu belirten Kabayel, bayanlarda özellikle menopoz sonrasında daha sık görüldüğünü ifade etti. 

Türkiye'nin bol güneş alan bir ülke olduğunu ancak insanların aynı ölçüde D vitamininden yararlanamadığını aktaran Kabayel, ''Osteoporozdan korunmak için bol bol D vitamini biriktirin. Fırsatını buldukça güneş banyosu yapın. En azından kemik sağlığı için eller ve yüzle güneşten D vitamini alınabilir'' ifadesini kullandı. 

Kabayel, osteoporozun doktor kontrolünde ilaç, egzersiz ve düzenli beslenmeyle en aza indirilebileceğini kaydetti.

Op. Dr. Salih AYDIN

Merhbalar hocam ben kadir yavuz 22 yaşındayım 2000 yılında trafik kazası geçirdim. Açık kafa tranvası (sağ temporoparietal çökme fraktütü + akut epidu... devamı