Yüz, vücudun en fark edilir kısımlarından biridir.

Yaş, güneşe maruz kalma, sigara tüketimi ve stres gibi bazı faktörler yüz hatlarınızı değiştirebilir. Yüz hatlarını düzeltmek için en iyi seçim yüz operasyonudur.

Herkes burun ve ağız çevresinde çizgiler, kaş bölgesinde kırışıklıklar, göz altlarında yağ, çenede deri fazlalığı, hoş olmayan bir burun vb sorunlara sahiptir.

Yüz operasyonları, yüzünüzü, hasar görmeden önceki haline yeniden kavuşturabilir.

Yüz operasyonları cerrahi ve cerrahi olmayan işlemleri içerir. Sorununuza bağlı, tercih edebileceğiniz çeşitli yüz operasyonları vardır. Estetik yüz ameliyatlarının bazıları şunlardır:

Blefaroplasti, üst ya da alt göz kapağındaki fazla yağları almak için yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatla göz bölgesindeki şişlik de ortadan kaldırılabilir. Bu işlem rekonstrüktif ya da estetik ameliyat şeklinde olabilir.

Yüz gerdirme, en popüler yüz ameliyatıdır. Bu ameliyatla kırışıklıklar ortadan kaldırılır, fazla deri kesilip atılır ve cilt gerilir. Bu işleme aynı zamanda ritidoplasti adı da verilir.

Daha genç bir görünüm için, yüz gerdirme ameliyatları, genellikle üst göz kapağı ve alt göz kapağı ameliyatları (blefaroplasti) ve alın germe ameliyatları gibi diğer işlemlerle birlikte yapılır. Ayrıca yüz gerdirme işlemiyle birlikte botoks ve kolajen enjeksiyonlarının yapılması da kırışıklıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Alın germe, gözlerin üstündeki bölgeye dinç ve genç bir görünüm vermeye yardımcı olur. Bu işlemi, kaşların arasındaki derin dikey çizgileri gidermek için de tercih edebilirsiniz.

Boyunla ilgili en popüler ameliyat boyundan yağ aldırma ameliyatıdır. Bu ameliyatla, boyun bölgesindeki fazla yağlar ve deri alınır.

Eğer burnunuzun görünümünden memnun değilseniz, burnunuzu yeniden biçimlendirmek için en iyi seçenek rinoplasti ameliyatıdır. Bu, en yaygın estetik ameliyattır.

Yanak implantasyonu, yüzünüze daha dolgun ve çekici bir görünüm veren bir başka yüz ameliyatıdır. Otoplasti ameliyatı (kulak ameliyatı) kulakların düzeltilmesine yardımcı olur. Dudak büyütme ameliyatı, dudakların boyutunu büyütür ve dudakların daha dolgun ve çekici bir hale gelmesini sağlar.

Botoks enjeksiyonları, mimik kaslarını zayıflatmaya yarar. Eğer alnınızdaki ve kaşlarınızın arasındaki kırışıklıkları gidermek istiyorsanız, Botoks enjeksiyonu yaptırabilirsiniz. Dudak çevrenizde ve yüzünüzde kırışıklıklar varsa, kolajen enjeksiyonları sizin için daha uygundur.

Yüzle ilgili operasyonlar, genç görünmek için bazı faydalı işlemler içerir. Cildin dokusunu iyileştirmek için, yüz gerdirme ameliyatıyla birlikte lazerle cilt yenileme ya da kimyasal cilt yenileme en iyi seçimdir.

Akne izlerini ya da güneşe maruz kalmaktan dolayı oluşan cilt değişikliklerini tedavi etmek için kimyasal soyma işlemi uygulanır. Bu işlemi yüzünüze, göğsünüze, boynunuza, ellerinize ve bacaklarınıza yaptırabilirsiniz.

Yüz ameliyatının temel amacı genel görünümü iyileştirmektir. Yüzünüzün görünümünü iyileştirmek için yapılan birçok estetik yüz ameliyatı vardır.

Yüz ameliyatı yaptırmadan önce, yetkili bir estetik cerraha danışmanız önemlidir. Bu, hangi uygulamanın olumlu bir sonuç elde etmenizi sağlayacağına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Mide katlama ameliyatı yapıyor musunuz? Ben 1.93 boyunda 124 kiloyum. Çevremde mide ameliyatı olan da başka yöntemlerle kilo veren bir çok tanıdığım v... devamı