Kışın gelmesiyle ve işte geçirilen saatlerle birlikte, birçok kadın kendini hepimizin güzellik krizi olarak adlandırdığı bir durum olan aynada yorgun ve kuru ciltlerine, şişmiş gözlerine, boş yüz ifadelerine bakarken bulur.

Eğer günde sekiz saat çalışmak, ailenize bakmak ve mükemmel bir partiye gitmekle baş etmenin zor olacağını düşünüyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz yorgun cildiniz için hızlı bir tamirdir.  

Bu nedenle hepimiz çok yorgun olduğumuzda dahi güzel görünmemize yardımcı olacak genel cilt bakım önerilerini bildiğimizde kendimizi daha rahat hissedeceğiz. İşte cildinizin parlamasına yardımcı olacak birkaç öneri.

Eğer hayalet gibi görünen yüzünüzü güzelleştirmek istiyorsanız su için. Su içerek vücudunuzu nemlendirdiğinizde cildiniz kısa sürede tepki gösterecektir. 

İçeceğiniz beşinci kahve yerine sıcak bir yeşil çayı tercih edin. Çayınızı içtikten sonra, çay poşetini atmayın ve poşetleri dondurun.

Bir partiden önce yüzünüzü nemlendirmek için donmuş bir çay poşetini alın ve poşeti gözlerinizin üzerine koyun. Kafein ve soğuk karışımı gözlerinizdeki şişlik sorunundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 

Hepimiz egzersizin iyi bir fikir olduğunu biliriz ve hepimiz egzersiz yapmayı düşünmenin ve bunu uygulamanın iki farklı şey olduğunu biliriz. Cildimiz toksinlerden kurtulmak için egzersize ihtiyaç duyar. Bu nedenle, eğer şınav çekmeye zamanınız yoksa bile yüzünüze masaj yapacak zamanı kendinize ayırın.

Gözleriniz her zaman ne kadar yorgun olduğunuzu gösterir. Göz jelinizi kullanmadan önce soğuk olduğundan emin olun. Ayrıca cildinizi bu jeli tamamen emmeden önce yüzünüze makyaj uygulamayın. Göz kenarlarınıza masaj yapmayı deneyin ve aynadaki görüntünüzün ne kadar değişeceğini siz de göreceksiniz. 

Herkes hayatının bir döneminde uykusuzluk sorunuyla karşılaşmıştır. Eğer uykusuzluk sorunu günlük ritminizi bozuyorsa, bu mutlaka güzelliğinizi de etkileyecektir. Güzel görünmek istiyorsanız kısa da olsa bir uyku uyumanız gerekir.   

Acil durum yüz maskelerini her duruma karşı elinizin altında bulundurmak iyi bir fikirdir. Bu maskelerin ana maddesi kolajendir; bununla birlikte eğer bu maskelerden bulamıyorsanız veya cilt bakımı konusunda profesyonel bir yardım almaya maddi gücünüz yetmiyorsa yüz toniği olarak yeşil çay, limon suyu ve bal karışımını deneyin veya yumurta sarısını yoğurt veya ezilmiş muzla karıştırarak yüzünüze uygulayın. Bu sayede cildinizi güzelleştirmek için evde hızlı bir yüz maskesi elde edebilirsiniz.     

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

ellerimde morarmalar oluyor ve catlamalar oluyor kızarıyor ve ellerimi bir kac dakikalıgına yüksekte tutunca normal cilt rengine dönüyor sonra tekrar ... devamı