Cilt bakımı yapmak için hiç aromaterapi yağlarını denediniz mi?

Aromaterapi, birçok cilt rahatsızlığının tedavisinde en etkili metotlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Uçucu bitki yağlarının çoğu artık ciltteki kızarıklık ya da akneleri tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca bunlar sağlıklı bir cilt renginin elde edilmesine yardımcıdır.

Bugünlerde, aromaterapi banyoları ve yoğunlaştırılmış formülleri en çok tutulan cilt bakımı yöntemleridir.

Aromaterapi denince, aklımıza gelen ilk şey yüz aromaterapisidir.

Bunun sebebi çoğu cilt bakımı tedavi programının tüm vücut içinde özellikle bu alana odaklanıyor olması olabilir.

Akne Tedavisinde Aromaterapinin Rolü!

Uçucu bitki yağlarının kullanıldığı bu terapi, akne problemi tedavisi metotları içinde en etkili olanlardandır. Aknelerin tedavisinde buna benzer pek çok farklı doğal ürün kullanılır ancak çay ağacı yağı akne tedavisinde etkili en iyi uçucu yağ olarak kabul edilir.

Taşıdığı mikrop giderici (antiseptik) ve mantar önleyici (antifungal) özellikler ile ağırlıklı olarak cildin çeşitli bölgelerinde çıkan sivilcelerin oluşumunu engeller.

Akne tedavisinde kullanılan diğer aromaterapi uçucu bitki yağları arasında yasemin, santal, mür ve ayrıca ylang ylang yer alır. Farsenol ciltte fazladan bakteri oluşumunu engellemeye yönelik etkili özelliklere sahip bir başka uçucu yağdır.

Yağlı ciltlerde aromaterapinin rolü!

Fazla çalışan yağbezleriniz varsa, sonuç yağlı bir cilt olacaktır. Bu tür bir cilde sahip kişilerin gözenek tıkanmalarını engellemek için fazla yağdan kurtulmaları gerekir.

Tıkanmış gözenekler ciltteki akne oluşumunun başlıca sebebidir. Uçucu yağların kullanıldığı cildinizdeki fazla yağ miktarını çözmeye yardımcı olacak şu kolay maskeyi deneyin.

3’er yemek kaşığı beyaz mısır unu ve badem unu hazırlayın. Bunları iyice karıştırıp az sonra sayacağımız uçucu yağları ekleyin; 10 damla lavanta yağı, 5 damla bergamot yağı, 3 damla misk adaçayı yağı ve ayrıca 3 damla biber yağı.

Bu uçucu yağlara ilaveten, akışkan bir kıvam yakalamak için yeterli miktarda gül suyu eklemeyi deneyebilirsiniz. Daha akışkan bir kıvam için gül suyu yerine portakal suyu da eklemek mümkün.

Dairesel nazik hareketler yardımıyla bu maske ile cildinize masaj yapın. Maskeyi gözaltındaki bölgeleri hariç tutup uygulayın ve yüzünüzde 15 dakika bekletin.

Daha sonra ılık su ile yıkayın. Ardından kapalı gözeneklerin açılması için sadece soğuk su çarparak yüzünüzü yıkayın.

Uyarı mahiyetinde belirtmek gerekirse, aromaterapi yağlarına alerjiniz olup olmadığı konusunu aklınızda tutun. Cildinizin alerjisi olan yağlardan sakının ve cildinizi kötü durumlara karşı koruyun.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı