Yüzyıllar öncesinde, insanlar profesyonel tıbbi tedavi yöntemleri henüz bulunmadığı için, hastalıklarını kendi yöntemleriyle tedavi ediyorlardı.

Hastalıkların tedavisi evde uygulanan yöntemleriyle yapılmaktaydı. İnsanlar evde uyguladıkları bu tedavi yöntemlerine en çok cilt sorunları için başvuruyorlardı. Kış mevsiminde kuru cilt bakımına çok önem verilmesi gerekir.

Günümüzde, hastalıklara evde tedavi uygulama geleneği tarihe karışmış gibi görünse de nesilden nesle aktarılmaya devam ediyor.

Kuru Cildin Evde Uygulanan Tedavi Yöntemleriyle Tedavi Edilmesi

Kuru cilt, ciddi bir sağlık sorunu olmadığı için evde uygulanan tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Ciddi olmayan kuru cilt sorunlarını profesyonel tıbbi yardım alarak para ve zaman harcamadan evde kendiniz çözebilirsiniz.

Cilt kuruluğu çoğunlukla kış mevsiminde ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Cilt kuruluğu ciltte su eksikliği olduğunu gösteren nem eksikliğinden kaynaklanır. Cildinizdeki su oranını dengelemek için günde en az sekiz bardak su içmeniz gerekir. Bu kuruluk sorununa da olumlu etki yapar.

Uzmanlar günde en az sekiz bardak su tüketmenin vücuttaki su oranının dengelenmesini sağladığını, ama cilt için nem sağlamadığını kanıtlamışlardır. Cildi bol suyla yıkayarak nemlendirmeyi tavsiye ederler.

Ilık suda 15 dakika kalmak cildin ihtiyaç duyduğu suyu almasını, kuruluğun yok olmasını sağlar. Eğer aşırı kuru bir cilde sahipseniz her gün banyo yapmak olumsuz sonuçların doğmasına neden olur. Bu nedenle soğuk suyla gün aşırı banyo yapmanız gerekir.

Kuru cilt için en etkili tedavi yöntemi nemlendirici losyon kullanmaktır. Losyonun içinde bulunan yağ, kuru cilt tarafından hemen emilir. Cildi nemlendirmek kuruluk sorununuzu büyük ölçüde çözecektir.

Banyo yaptıktan sonra nemlendirici losyon sürerek nemin cildinizde tutulmasını sağlarsınız ve cildinizdeki su oranı da artar.

Kuru cilt için evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden biri de yulaf ezmesidir. Dört bin yılı aşkın süre önce keşfedilmiş bir tedavi yöntemidir ve günümüzde hala kullanılır.

Yulaf ezmesi cilt kuruluğunu, kaşıntıyı ve diğer cilt sorunlarını yok etmek için kullanılır. Hatta kolloidal yulaf ezmesi tozu küvete doldurulan suyun içine atılabilir, böylece ciltte büyük ölçüde ferahlama ve nemlenme sağlanabilir. Bu tozu bütün eczanelerde bulabilirsiniz ve kullanımı çok kolaydır.

Deodorant içeren bazı sabunlar kuru cilde zarar verebilir. Bu nedenle sabun yerine yulaf ezmesi kullanın. Sabunlarda kuru ve hassas ciltlere zarar veren soda maddesi bulunur. Fakat kuru ciltler için özel olarak hazırlanmış soda içermeyen sabunlar da bulunur.

Bazı sabunlar diğer sabunlara kıyasla çok daha az deodorant içerir ve krem, kakao yağı ve hindistancevizi yağı gibi doğal bileşenler de içerir.

Fakat hangi sabunu kullanırsanız kullanın, aşırı hassas bir cildiniz varsa sabunu mümkün olduğunca az kullanın. Eğer vücudunuz kirliyse ve gerçekten ihtiyaç duyuyorsa sabun kullanın.

Kuru cilt için evde uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Eğer yaygın tıbbi yöntemleri kullanmaktan sonuç alamazsanız evde uygulayabileceğiniz bu yöntemleri deneyin. Hatta daha fazla yöntem öğrenmek için evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerine ilişkin kitaplara da başvurabilirsiniz.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı