Kadınların Evlilikte Yaptığı 6 Hata-1

Dikkat, evli kadınlar: Evlilik hakkında bilmedikleriniz sorun teşkil edebilir.

Örneğin, istediklerinizi sesli olarak dile getirmiyorsanız kocanız hiç yardım almadan hareket ediyordur ve bunu muhtemelen bildirmez. Meselelerinizden bahsetme şekliniz sorunları kötüleştirebiliyor olabilir. Bir de yatak odası var tabii.

Evlenmek kolaydır. Ama evli olmak alengirli olabilir. İşte bir evliliğe mal olabilecek, en azından temellerini zayıflatabilecek 6 yaygın yanlıştan kaçınmak veya onları düzelmek için uzman tavsiyeleri. İster siz ister eşiniz bu hataları yapıyor olun, olumlu tavır almak büyük değişiklik yaratabilir.

Kadınların Evlilikte Yaptığı 6 Hata-2

1. Aşırı uyumlu olmak

Bazı eşler istediklerinden vazgeçmeye fazla isteklidir, diyor Dr. Susan Heitler.

Heitler buna “uzantıcılık” adını veriyor. Bunda kadın, kocasına evlilikte tam ve eşit bir partner olmak yerine bir aksesuar olur.

Bazı kadınlar, erkekler gibi “hep ben”den çok, “hep o” demeye meyillidir, diyor Heitler.

“Genelde bunun kavga veya tatsızlık çıkarmasından korkarlar veya bilinçaltı düzeyde, ilişkiyi korumak için kendi istediklerini kısıtlamaları gerektiğini düşünürler,” diyor. “Çaresizlik hissi öfkeye yol açar, o da en sonunda taşar.”

Çözümü nedir? İster ev işi, ister ebeveynlik görevleri isterse kocanızla veya kendinizle yeterince zaman geçirememeniz hakkındaki endişelerinizi mantıklı biçimde dile getirin. Hafta sonları halı sahaya gitmeyi seviyordur ama siz onunla aile zamanı geçirmek istiyorsunuzdur mesela. “Kadın konuşursa daha iyi bir düzen sağlanabilir,” diyor Heitler. “Belki daha uzlaşmacı bir yönteme geçebilirler.”

Kadınların Evlilikte Yaptığı 6 Hata-3

2. Beklentiler hakkında net olmamak

Evlilikte en iyi geçinen çiftler iş bölümü, ebeveynlik ve para konusundaki beklentilerini en baştan açık etmişlerdir, diyor Dr. Eli Karam.

Ama birçok çift bu konuşmaları yapmaz ve otomatik pilotla yol alır. “Birçok çift kafalarında varsaydıkları şeylerle yol alır çünkü öyle yetişmişlerdir, onlar için geçerliyse, eşleri için de geçerlidir,” diyor Karam.

Beklentiler farklılık gösterir veya sert gerçekliğin kayalarına çarparsa kolayca kırgınlık oluşabilir. Örneğin, “bazı kadınlar bebek sahibi olmanın kocalarını değiştireceğini veya onu yakınlaştıracağını düşünürler. Evlilik tatmininden biliyoruz ki ilk çocuk doğunca dibe vurur. Bunu evlilikten önce bilselerdi, normal barikatları aşmalarına ve bu gerçekleşince korkmamalarına yardımcı olurdu.”

Kadınların Evlilikte Yaptığı 6 Hata-4

3. Ses tonunun etkisini hafife almak

İster erkek ister kadın, kim konuşursa konuşsun, ses tonu biraz da olsa olumsuzlukla tınlarsa sorun olabilir.

Endişeleriniz varsa Heitler hüsran dolu, sinirli bir sesle konuşmak yerine “bunları saygılı biçimde dile getirmeyi” tavsiye ediyor.

Elbette, canınızı sıkan şeyleri konuşun. Ama bunu, barışçıl bir çözümü ulaşılmaktan uzağa iten zedeleyici şekilde değil çözüm ve alternatif arayışları şeklinde yapın.

Kadınların Evlilikte Yaptığı 6 Hata-5

4. Birbiriyle uyuşmayan iletişim tarzları

Kocanızın sizi dinlemediğini hissediyorsanız iletişim tarzınızı yeniden değerlendirmeniz gerekebilir.

Bazı kadınlar kocalarının dikkatini çekme çabasıyla şikayetlerini veya endişelerini birkaç kere tekrarlar. Bazı erkekler buna dırdır diyebilir ama bu, farklı iletişim tarzlarına sahip olmaktan kaynaklanabilir.

Karam buna “talep-geri çekilme” dinamiği adını verir: Bir kişi konuşmak ister ama diğeri nasıl cevaplayacağına karar verememiştir veya kapanmış görünür, o yüzden konuşmacı daha da bastırır. “Bu, kısır bir döngüdür,” der Karam.

Eğer bu, ilişkinizde çok oluyorsa durup eşinizin ne dediğini özümsemesine izin verin ve “duyduklarını onaylamasına bir fırsat” tanıyın, diyor Karam.

Nelerin sabit (örneğin kişisel tuhaflıklar) ve nelerin değişken olduğunu iyice göz atmak yararlı olabilir. Evlilik sorunlarının neredeyse %70’i “kalıcıdır”, yani uzayıp giden yerleşik meselelerdir.

Zor olan, düzeltilemeyenleri tespit etmektir. Bu “kabule doğru hareket etmeyi” sağlar, diyor Karam. “Temkinli bir insanı risk alan birine veya içe dönük birini dışa dönük birine dönüştüremezsiniz.

Kadınların Evlilikte Yaptığı 6 Hata-6

5. Seksi öncelik haline getirmemek

İster yorgunluk ister başka bir sebepten olsun, birçok kadın seks için yeterince zaman yaratmaz. Bu ciddi bir hatadır, diyor Heitler ve Karam.

“Gerçek şu ki herkes, yani onlar ve eşleri için en iyi şey sağlıklı bir cinsel yaşamdır,” diyor Heitler. “Bu, aileyi sağlıklı bir aile olmasını sürdürür. Çocuklarınsa her şeyden çok ihtiyacı olan şey güçlü, olumlu bir bağa sahip anne babalardır.”

Karam, kadınların kocalarıyla sevişmek için zaman ve devamında arzu yaratmaları gerektiğini söylüyor. “Her şeyi bırakıverip kocalarıyla seks yapamazlar. Bu, hafta boyunca umut yaratarak birlikte yalnız zaman geçirmenin ürünüdür,” diyor.

Seksi hissetmek en iyi başlangıç şeklidir ve bu, kadının kendine bir öncelik yaratması demektir.

“Genelde, kadınsanız kişisel bakıma öncelik tanımalısınız. Kendiniz hakkında iyi hissediyorsanız muhtemelen seksi de hissedersiniz,” diyor Karam.

Kadınların Evlilikte Yaptığı 6 Hata-7

6. Eşinizi el üstünde tutmayı unutmak

Bazı kadınlar çocuklar, iş ve eve o kadar odaklanır ki uzun vadede evliliklerini sağlamlaştıracak küçük jestler yapmayı unuturlar.

“Sağlıklı ilişkilerde, sıklıkla ufak ufak dağıtılan olumluluk topakları vardır,” diyor Heitler. “Gülümsemeler, göz temasları, kucaklama veya okşama, ‘Buna katılılıyorum’, ‘tam isabet’ hatta ‘evet’ sözcüğü gibi sözel yorumlar olabilir. Dinlemek, anlaşmak, takdir etmek, şefkat… hepsi de her iki kişiyi de günışığına çıkaran olumlu enerjiler yayar.”

Bu jestler iki eşe de birbirlerini sevdiklerini ve başarılı evliliklerin temelinde arkadaşlık yattığını hatırlatır, diyor Karam. Evli kişiler genelde “kendilerinin demode bilgileriyle hareket eder,” diyor Karam. “Bu da onları eşlerini gerçekten onaylamaktan uzaklaştırır.”

“İyi bir evliliğin kendini takviye etmesi bir efsanedir,” diyor. “Kendinizi, eşinizi öğrenmektir. 24 yaşında olduğunuz kişiyle 34 yaşında olduğunuz kişi aynı değildir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam ben hiponadizim hatasıyım tedavi si ögrenmek istiyorum... devamı