Tırnaklarınızın vücudunuzun ihmal edilmiş bir bölümü olduğunu düşünmüyor musunuz? Ya cildiniz kadar bakıma ihtiyaç duyduklarını?

Bir kişinin tırnaklarına bakarak kendisi hakkında pek çok şey tahmin edebilirsiniz.

Tıpkı cildimiz gibi, tırnaklarımızın da güçlü ve sağlıklı olmak için yeterli beslenmeye ihtiyacı vardır.

Vitamin yetersizliği, tırnakların beyaz, kuru ve kolay kırılır olmasına yol açar.

Tırnaklarınızın sağlığını korumak için, yeterli vitamini sağlamak adına bol miktarda meyve sebze içeren bir beslenme düzeni takip etmelisiniz.

A vitamini, C vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, hidroklorik asit, yağ asitleri gibi tırnakların uzamasından sorumlu çok sayıda vitamin bulunur.

Tırnak bakımınız için gerekli vitaminler:

  1. A vitamini ve kalsiyum, tırnakların kurumasını ve kırılganlığını önlemek için esastır. A vitamini almak için, rengi sarı ve turuncu meyvelerle koyu yeşil renkli sebzeler tüketin.
  2. Bir A vitamini çeşidi olan retinoid yetersizliği tırnakların soyulmasına ve kırılmasına neden olabilir.
  3. C vitamini şeytantırnağı çıkmasını ve tırnak dokusunun iltihaplanmasını önlemek açısından önemli bir vitamindir. C vitaminini yeşil ve kırmızıbiberden sağlayabilirsiniz.
  4. Protein tırnaklarda bulunan temel bir elemandır. Protein alımındaki yetersizlik büyümeyle ilgili sorunlar yaratarak sonucunda soyulma ve şeytantırnağına yol açabilir.
  5. Folik asit yetersizliğiyle C vitaminin düşük seviyelerde olması, ağrılı ve iltihaba meyilli olabilecek şeytantırnağı oluşumunda pay sahibi olabilir.
  6. Vitamin yetersizliği, soyulan tırnak rahatsızlığına yol açabilir. Biyotin bu rahatsızlığı etkili bir şekilde düzeltebilir. İşlenmemiş gıdalar gibi biyotin açısından zengin yiyecekler tüketin.
  7. B12 vitamini kuruluğu, kıvrılan uçları ve tırnaklardaki renk koyulaşmasını, vb önlemek için esastır.
  8. Hidroklorik asit tırnakların ikiye ayrılmasına yol açan nedenleri engellemek için esastır.
  9. Vücudumuz ihtiyaç duyduğu temel yağ asitlerini tüketmek tırnakların çevresindeki ölü deride kızarıklık oluşmasını önleyebilir. Yağ asitlerinin yeterince sindirilmemesi tırnak çevresi ölü deride sorun yaşanmasına neden olabilir. Dolayısıyla, böyle bir sorunun üstesinden gelmek için temel yağ asitlerinden tüketin.

Sağlıklı tırnaklara sahip olabilmek için dengeli bir beslenme şarttır. Yeterli miktarda su tüketmek de tırnaklara nem sağladığından ayrıca önemlidir.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hocam merhaba hamile iken ritim bozukluğu cıktı doktorum kardiyoloji git görün dedi göründüm mitral kapakta sarkma yetersizlik var ve ritim bozukluğu ... devamı