Eğer tırnak mantarınız varsa, bir doktorun size önerebileceği en iyi şey, ağızdan alınan mantar önleyici ilaçlardır. Ama bu ilaçların bazı riskleri de vardır.

Bunların, baş ağrısı, mide bulantısı, ciltte döküntü gibi hafif; karaciğer hasarı, karaciğer yetmezliği, kalp yetmezliği gibi oldukça ciddi yan etkileri olabilir.

Eğer ağızdan alınan mantar önleyici bir ilaç kullanıyorsanız, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek için düzenli olarak kan testi yaptırmanız gerekir.

Bu tür ilaçlar için tedavi süresinin, mantarın nerede olduğuna ve tedavinin zorluğuna bağlı, 6 hafta ila 18 ay arasında değiştiğini de bilmelisiniz. Bu ilaçları kullanmak basit bir antibiyotik ilaç kullanmaya benzemez.

Eğer tırnak mantarınız varsa, bazı doğal tedavi alternatifleri vardır. Burun tıkanıklığını ve öksürüğü gidermek için yaygın kullanılan bir merhem, mantarlı tırnağa sürülebilir. Bazı kişiler de az miktarda çay çiçeği yağının tırnak mantarı tedavisinde faydalı olduğunu bildirmiştir.

Elma sirkesi, kabartma tozu, ağız gargarası, oksijenli su ve klorlu ağartma çözeltisi gibi maddeler suyla karıştırıldıktan sonra, mantarlı tırnak bu karışımda bekletin.

Daha sonra tırnağın kuruması beklenir. Sirke, ağız gargarası ve oksijenli su gibi maddeler bir parça pamukla doğrudan tırnağın üstüne de sürülebilir.

Bir başka doğal alternatifse tarçındır. Tarçın çubuğu suda kaynatılır ve mantarlı tırnak bu suda bekletilir. Eğer ayaklarda mantar varsa, ayakkabılarınızın içine toz tarçın da serpiştirebilirsiniz.

Tırnak mantarı için hangi alternatif tedavi yöntemini tercih ederseniz edin, tırnak mantarının iyileşmesinin biraz zaman aldığını unutmayın. Sabırlı ve istikrarlı olursanız, sonuçları fark edersiniz.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

selamlar günnur hanım bi konu hakkında danısıcaktım babamın ilk tırnaklardan basladı hastalıgı biz mantar olabilir sanıyorduk ama bi zaman sonra ayak ... devamı