Evde Tedavi

Evde Tedavi

öncelikle 24 ila 48 saat dinlenmek ve sonrasında faaliyetleri mümkün olduğunca aşamalı artırmak genelde verilen tavsiyeler arasındadır. Bununla birlikte, esneme hareketleri veya sırta fazladan yük bindiren faaliyetler yapmanız istenmez. 

 • Bir yanınızın üzerinde yatarken dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirerek uyumanız size rahatlık verir. Bazı doktorlarsa dizlerinizin altına bir yastık yerleştirerek sırt üstü yatmanızı tavsiye ediyorlar.
 • Belli birtakım sırt egzersizlerinin akut sırt ağrısı olan insanlarda ağrıyı iyileştirdiği ve fonksiyonel becerileri artırdığı kesinleşmedi. Ama egzersiz, kronik sırt ağrısı olan insanların normal faaliyetlerine ve çalışma hayatlarına dönmelerine yardımcı olabilir.
 • Reçeteye tabi olmayan ilaçlar ağrıyı geçirebilirler.
  • Reçeteye tabi olmayan ibuprofen, alt sırt ağrısının kısa süreli tedavisi için mükemmel bir etken maddedir. ülser ve gastroentestinal kanama riski nedeniyle bu ilacı uzun dönemli kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza danışın.
  • Asetaminofenin ağrıyı geçirmede ibuprofen kadar etkili olduğu biliniyor.
  • Yüzeyden uygulanan kremlerin etkili olduğu ispatlanamamıştır.
  • Bazı insanlara buz veya ısı uygulama iyi geliyor görünüyor. Etkili olduğu kanıtlanmamasına rağmen kullanılmasının zararı olduğu düşünülmüyor. Dikkat edin: Cilt üzerine doğrudan buz koymayın veya ısıtma torbasını "yüksek" ayarda kullanmayın.
 • çoğu uzman, uzun süreli yatak istirahatinin iyileşme sürecini uzattığında hemfikir. Ayrıca yatakta dinlenen insanların depresyon, bacaklarda kan pıhtısı oluşumu ve kas gücü azalması olasılıkları daha yüksek. Birçok uzman, 48 saatten fazla yatak istirahatini ve beden hareketliliğinin azaltılmasını tavsiye etmez. Bir başka deyişle ayağa kalkın ve mümkün olduğu kadar hareket edin.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Alt sırt ağrısının başlangıç tedavisi insanların yaklaşık %90 ında ağrının yaklaşık bir ay içinde kendiliğinden geçtiği varsayımına dayanır. Birçok farklı tedavi seçeneği mevcuttur. Bunlardan bazılarının işe yaradığı ispatlanmıştır. Diğerleri halen sorgulanıyor. Alt sırt ağrısının başlangıç tedavisi için evde tedavi tavsiye edilir. çoğu uzman iki günden fazla yatakta dinlenmeyi veya hareketliliği azaltmayı tavsiye etmiyor. Siyatiği (sırt ağrısının bacaklara indiği sorun) olan bazı insanlar 2-4 gün dinlemeyi faydalı bulabilirler. Lokal buz ve ısı uygulamaları bazı insanlara rahatlama sağlar ve denenebilir. Asetaminofen ve ibuprofen, ağrıyı kontrol altına almak için yararlı olabilir. Birçok çalışma, sırt ağrısının mevcut tedavisinin yararını sorguluyor. Belli bir tedavinin herkeste yarar sağlayıp sağlamayacağı bilinmiyor. Doktorunuz geçmişte faydalı olduğu bilinen tedavileri sizde deneyebilir. Eğer sırt ağrısı ani idrar kontrolü kaybı, güçsüzlük veya felçle ilişkiliyse acilen tıbbi yardım almanız gerekir.

İLGİLİ MAKALE

Proloterapi

Doç. Dr. Murat Başkurt

Hocam bir kaç haftadır kalp ağrısı çekiyorum ve sol sırtıma bıçak sallanıyor ve kalpte yanma oluyor nefes almakta zorlanıyorum... devamı