Evde Tedavi

Öncelikle 24 ila 48 saat dinlenmek ve sonrasında mümkün olduğunca faaliyetleri aşamalı olarak arttırmak genelde verilen tavsiyeler arasındadır. Bununla birlikte esneme hareketleri veya sırta fazladan yük bindiren faaliyetler yapmanız istenmez.

· Bir yanınızın üzerinde yatarken dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirerek uyumanız size rahatlık verir. Bazı doktorlar ise dizlerinizin altına bir yastık yerleştirerek sırt üstü yatmanızı tavsiye ediyorlar.
· Belli bir takım sırt egzersizlerinin akut sırt ağrısı olan insanlarda ağrıyı iyileştirdiği ve fonksiyonel becerileri arttırdığı kesinleşmedi. Ancak egzersiz kronik sırt ağrısı olan insanların normal faaliyetlerine ve çalışma hayatlarına dönmelerine yardımcı olabilir.
· Reçeteye tabi olmayan ilaçlar ağrıyı geçirebilirler.

o Reçeteye tabi olmayan ibuprofen (Advil, Nuprin veya Motrin gibi) alt sırt ağrısının kısa süreli tedavisi için mükemmel bir ilaçtır. Ülser ve gastroentestinal kanama riski nedeniyle bu ilacı uzun dönemli kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza danışın.
o Asetaminofenin (Tylenol gibi) ağrıyı geçirmede ibuprofen kadar etkili olduğu bilinmektedir.
o Yüzeyden uygulanan kremlerin etkili olduğu ispatlanamamıştır.
o Bazı insanlara buz veya ısı uygulama iyi geliyor görünmektedir. Etkili olduğu kanıtlanmamasına rağmen kullanılmasının zararı olduğu düşünülmüyor.

Dikkat edin: Cilt üzerine doğrudan buz koymayın veya ısıtma torbasını "yüksek" ayarda kullanmayın.

· Çoğu uzman uzun süren yatakta dinlenmenin daha uzun süren bir iyileşme dönemini beraberinde getirdiğinde anlaşır. Ayrıca yatakta dinlenen insanların depresyon, bacaklarda kan pıhtısı oluşumu ve kas gücü azalması olasılıkları daha yüksektir. Çok az uzman 48 saatten fazla yatakta dinlenmeyi ve beden hareketliliğinin azaltılmasını tavsiye eder. Bir başka deyişle ayağa kalkın ve mümkün olduğu kadar hareket edin.

Tıbbi Tedavi

Alt sırt ağrısının başlangıç tedavisi insanların yaklaşık % 90'ında ağrının yaklaşık bir ay içinde kendiliğinden geçtiği varsayımına dayanır. Birçok farklı tedavi seçeneği mevcuttur. Bunlardan bazılarının işe yaradığı ispatlanmıştır. Diğerleri halen sorgulanmaktadır.
 
Alt sırt ağrısının başlangıç tedavisi için evde tedavi tavsiye edilir. Çoğu uzman iki günden fazla yatakta dinlenmeyi veya hareketliliği azaltmayı tavsiye etmiyor. Siyatiği (sırt ağrısının bacaklara indiği sorun) olan bazı insanlar 2-4 gün dinlemeyi faydalı bulabilirler. Lokal buz ve ısı uygulamaları bazı insanlara rahatlama sağlar ve denenmelidir. Asetaminofen ve ibuprofen ağrıyı kontrol altına almak için yararlı olur.

Birçok çalışma sırt ağrısının mevcut tedavisinin yararını sorgulamaktadır. Belli bir tedavinin herkeste yarar sağlayıp sağlamayacağı bilinmiyor. Doktorunuz geçmişte faydalı olduğu bilinen tedavileri sizde deneyebilir.
 
Eğer sırt ağrısı ani idrar kontrolü kaybı, güçsüzlük veya felç ile ilişkiliyse acilen tıbbi yardım almanız gerekir. 

Doç. Dr. Murat Başkurt

Hocam bir kaç haftadır kalp ağrısı çekiyorum ve sol sırtıma bıçak sallanıyor ve kalpte yanma oluyor nefes almakta zorlanıyorum... devamı