Kas hastalıkları, kendilerini genellikle kuvvetsizlik olarak gösterir. Hasta yaptığı işleri yapmakta zorlanabilir. Örneğin saç taramakta, merdiven çıkmakta, elini yukarıya kaldırarak bir iş yapmakta, gazete, kitap okumakta, onları belli bir süre tutmakta zorlanabilir.
Erken yorulma ve kaslarda erime de kas hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu durumda kas incelir, kasın volümü azalır ve hasta bunları kendisi fark edebilir. Zaten kas incelmesi kasta kuvvetsizliğe eşlik edebilir.
Kas hastalıklarının hepsinde değil ama bazılarında ağrı görülebilir. Hasta hareket ettiğinde ya da dokunulduğunda ağrılar ortaya çıkabilir.
Kalp kasını tutabilir
Kas hastalığı bazen sistemik bir hastalığında bir parçası olabilir. Tiroit hastalığı, diyabet, enfeksiyon hastalığı ve bu hastalıklara ait sistemik belirtiler de kas hastalığına eşlik edebilir. Bunların beraberinde ateş, kırgınlık, halsizlik görülebilir.
Bazen kas hastalıkları, kalp kasının da tutulmasıyla beraber kalple ilgili bulgularla da seyredebilir. Bunlar nefes darlığı, kalp ritminde bozulma, kalp yetmezliği gibi bulgular olabilir. Yani kas hastalığı bazen kalp kaslarını da tutarak kalp hastalığı belirtilerine yol açabilir.

Özer SELİMOĞLU

merhaba . ben lise 2. sınıfa giden bir öğrenciyim .boyum 1,78 kilom 58 . bu gün internette gezinirken mafran sendromu diye bir hastalık duydum . belir... devamı