Ramazan ayı sonuna geldik. Bir ay boyunca günde iki öğün yediniz. Bayram boyunca dilediğiniz her şeyi yemekte serbestsiniz. Ama bunun sizi kontrolden çıkarmasına izin vermeyin. Az yemeye alışan vücudunuz bu ani değişikliği kaldıramayabilir.

Ramazan Bayramı’nda yediklerinize neden dikkat etmeniz gerekiyor?

  1. Kronik bir hastalığınız varsa durumunuzu kötüleştirebilirsiniz. Örneğin, şeker hastasıysanız aniden yükselen kan şekeri sağlığınızı ciddi riske atabilir. Kolesterolünüz yüksekse klasik bayram yemekleri ve aperatifleri dengenizi iyice bozabilir. Daha sonra sıkıntı çekmemek için bayramda yediklerinize dikkat edin. Kronik bir hastalığınız yoksa bile ani ve aşırı yemek yememeye özen gösterin. Zira Ramazan Bayramlarında hastanelerin acil servisleri mide fesadı geçiren kişilerle dolar.
  2. Bayramdan sonra tatile çıkmayı düşünenlerdenseniz, hele de denize girmeyi planlıyorsanız bayram menüsü sizin için hiç de iç açıcı olmayabilir. İşte size yeme ihtimaliniz bulunan tatlı ve hamur işlerinin kalorilerinden örnekler:

Hamur işlerinin kalori miktarı:

Su böreği: (kıymalı, 1 porsiyon) 975

Su böreği: (peynirli, 1 porsiyon) 900

Sigara böreği: (kıymalı, 1 adet) 200

Sigara böreği: (peynirli, 1 adet)180

Tepsi böreği: (kıymalı, 1 porsiyon) 925

Tepsi böreği: (peynirli, 1 porsiyon) 875

Ispanaklı börek: (1 porsiyon) 800

Puf böreği: (kıymalı, 1 adet) 250

Puf böreği: (peynirli, 1 adet) 220

Kıymalı makarna: (2 çay fincanı) 700

Peynirli pide: (1 adet) 400

Pizza: (peynirli, 1 adet) 675

Pizza: (karışık, 1 adet) 720

Tatlıların kalori miktarı:

İrmik helvası: (100 g) 302

Un helvası: (100 g) 350

Muhallebi: (100 g) 173

Sütlaç: (100 g) 140

Kadayıf: (100 g) 290

Şöbiyet: (100 g) 300

Marmelat ve reçel: (100 g) 275

Baklava: (kaymaklı, 1 adet)

Tel kadayıf: (küçük bir parça)500

Ekmek kadayıfı: (küçük bir parça) 500

Tulumba tatlısı: (1 adet) 300

Lokma: (4 adet) 400

Herhalde yeni bir dilim veya porsiyon alırken artık iki defa düşüneceksiniz.

Ne yapabilirsiniz?

  1. Yediklerinizi bilin. Aile, akraba veya arkadaş ortamında sohbet ederken ne yediğinizin farkına varamayabilirsiniz. O yüzden yemeyi hedeflediğiniz kadar besini tabağınıza ayırın ve daha fazlasını almayacağınıza dair kendinizi tembihleyin.
  2. Yeterince sıvı alın. Sıvıdan kasıt ağır şerbetler değil tabii ki. Su, soda, ayran, limonata gibi hafif ve ferahlatıcı içecekler hem midenizi yatıştırır hem de sizi fenalaştırmadan tokluk hissi getirir.
  3. Hareket edin. Evde toplanmak bir gelenek. Ama yemekten sonra, hazır havalar da güzelken neden dışarıda yarım saat hep beraber yürüyüşe çıkmıyorsunuz? Bunun kimseye zararı dokunmayacağı gibi, ağır öğünlerin etkilerini de azaltmaya epey yardımcı olacaktır.

Afiyet olsun!

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

hocam kurban bayramında kurban etleri keserken yanlışılıkla bırı parmagımı kesti.o gunden sonra agrılarım artmaya başladı. iltihab akmaya başladı evde... devamı