Salam severler şimdi iyice metin olmalı: Araştırmacılar, et ürünleri tüketiminin en aza indirilmesini öneriyor. Çiğ kırmızı ette de ölçüyü kaçırmamayı tavsiye ediyorlar. Aksi takdirde, yüksek şeker hastalığı riski tetikleniyor.

Et yiyenler, sağlıklarını bozuyor; beslenme uzmanları bunu yıllardır söylüyorlar. Özellikle, sığır veya koyunun kırmızı etinin az tüketilmesi gerektiği düşünülüyor. Kırmızı et, kalp-dolaşım hastalıklarının yanı sıra kanser vakalarını, bununla birlikte de erken ölümleri artırabilir. Beyaz et, yani kümes hayvanları genelde bu kadar kritik görülmüyor.

Yakın zamanda, uluslararası bir araştırma ekibi, yüksek et tüketiminin başka bir olası sonucu hakkında bilgi verdi: Aşırı kırmızı et tüketenler, her şeyden önce, yetişkinlikte şeker hastalığına yakalanıyor. Çalışmanın 200.000’den fazla katılımcıyla yürüttüğü çalışma gösterdi ki işlenmiş kırmızı et, yani jambon, salam, sosis ve başka benzeri ürünler yüksek 2. tip şeker hastalığı riskiyle ilişkili.

Bilim insanlarının hepsi, şeker hastalığı için yaygın risk faktörlerini topladıktan sonra şöyle belirtti: Günlük tüketilen 100 gramlık kırmızı et porsiyonu, yetişkinlikte şeker hastalığı riskinin yüzde 8 ila 16 artmasıyla bağlantılı. Her gün bir defa 50 gramlık salam/sosis porsiyonu tüketenlerde risk yüzde 25 ile 40 arasındaydı.

Kırmızı et tüketiminin yaygın olduğu toplumumuzda, hele de şu günlerde iftar zamanında dikkatli olmakta fayda var.

Kaynak: spiegel.de

 

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

Bana şeker yüklemesi yapıldı OGTT 75gr 2. Saat 126 %Hba1c 6 çıktı şekerin yok dedi okadar Ama benim sık sık acıkmalarım arada mide bulantım sık sık va... devamı