Zayıflamak mı istiyorsunuz?

Diyet kişinin sağlığını ve vücudunu koruyabilmesi için uyduğu sağlıklı beslenme kuralları bütünüdür. Bazı kişiler diyetin sadece hızlı kilo verme amacı güttüğünü düşünür. Amaç kişiye sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Zayıflamak için kesinlikle besin tüketimini en alt seviyeye indirmeniz veya besin tüketimini engellemeniz kesinlikle önerilmezken uzmanlar en iyi şekilde zayıflamanızı sağlayan 10 yiyeceği belirtti. Vücut üzerinde çeşitli etkilerde bulunarak zayıflamanızı sağlayan bu yiyecekler, aynı zamanda protein ve vitamin açısından da gerekli değerleri almanızı sağlıyor. Zayıflamanıza yardımcı olacak 10 besin:

Greyfurt

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle zayıflamada yardımcıdır. Amerika’da yapılan bir çalışma greyfurt suyunun kilo vermede etkili olduğunu göstermektedir. Greyfurdun insülin hormonunu baskılamak suretiyle kişinin yemek yeme isteğini azalttığı belirtilmektedir.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre greyfurt kandaki kötü kolesterolü yüzde 25 azaltmakta, iyi kolesterolü ise yüzde 25 artırmaktadır. Ancak greyfurdun kolesterol ilaçlarlarıyla birlikte alınmaması gerektiği belirtilmiştir.

Esmer Pirinç

Manganez gibi hayati bir besin içerir. Manganez, protein ve karbonhidrat enerji üretimine yardımcı olur. Sinir sistemi sağlığına iyi gelen mineralleri içerir. Kolesterole iyi gelir. B vitamini deposu olarak bilinen esasında yağların parçalanmasını ve hazmı kolaylaştırır.

Kilo kaybına yardımcı olur. Yüksek lifli kepekli tahıllarla aynıdır. Kilo kaybında önemli bir rol oynar. Lif açısından zengindir, uzun süre açlığı kontrol eder. Daha az yemenizi sağlar.

Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Yağı ve kolesterol seviyesini azalttığı bir üniversitede kanıtlanmıştır.

Salatalık

Orta boyuttaki bir Salatalık içerisinde yaklaşık olarak 45 kalori bulunmaktadır. Yani 4-5 adet salatalık yersek ancak 250 kalori almış oluyoruz. Bu da hem tok tutucu hem de zayıflatıcı bir bitki ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

Gerek içerisindeki yağ yakıcı bitkisel enzimler, gerekse düşük kalori içeren sulu bir gıda olması nedeniyle salatalık ve salatalık suyu zayıflamak için birebir bir bitkisel çözümdür. Salatalık ile zayıflamayı salatalık suyu içerek veya salatalık kürü diyeti yaparak başarabilirsiniz. Lif zengini olarak adlandırılan bu besin tokluk hissi yaratırken, ayrıca sağlıklı bir su deposu diyebiliriz.

Kırmızı Üzüm

Dolaşım sistemini temizleyen kırmızı üzüm içerdiği lif, E vitamini ve mineraller sayesinde kötü kolesterol azaltılabilir. Yapılan araştırmalarda, diyetlerine belli oranda üzüm eklenen deneklerin kandaki HDL seviyeleri yükselirken, LDL seviyelerinin de düştüğü gözlemlenmiştir.

Nar

Hormonları dengeleyen nar bu sayede kilonuzu kontrol altına almanızı sağlayan güçlü bir antioksidandır. Nar meyvesinin yüzde 15′inin karbonhidrat, yüzde 0,8′inin protein olduğunu, ayrıca B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir bakımından zengindir. Nar mideyi temizler, ayrıca nar içindeki zarlarıyla birlikte yendiğinde mide ülserini iyileştirir. Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur.

Brokoli

Lif ve C vitamini deposu olarak adlandırabileceğimiz bu besin, kilo vermeyi sağlayan kalsiyumu içerirken hazma yardımcı olur. Gerek diyet gerekse sağlıklı beslenmek için tavsiye edilen bir sebze türüdür. Düşük kalorili olmasının yanı sıra tok tutucu özelliği vardır. Nerdeyse sıfıra yakın nişasta ve kalori taşımaktadır. Bol miktarda vitamin, mineral ve diyet lifi bulundurur. Brokolinin zayıflama konusunda ise çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Brokoli ile zayıflamak içn haftada 3-4 akşam yemeniz yeterli olacaktır.

Elma

Hafif tatlı içeren elma, bağırsakları harekete geçirerek çalışmasını sağlar. Elmada sadece 50 kalori vardır ve içinde bulunan petkinden dolayı doyurucudur. Zayıflamak için mükemmel bir meyvedir. Düşük kalorili olduğu için şişmanlığı önler, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler.

Adzuki Fasulyesi

Fasulyeler arasında en az yağ oranına sahip olandır, vücutta su oluşumunu sağlar. Bir fincan adzuki fasulyede çeşitli mineraller bulunur; demir, magnezyum, potasyum, çinko ve folik asit. Tam anlamıyla sağlık deposu olan adzuki fasulyesi ile vücudunuzun direncini düşürmeden zayıflayabilirsiniz.

Kiraz

Yumuşak bir müshil etkisi yapıyor ve kilo kaybına neden oluyor. Kiraz düşük kalorili bir yiyecek. Düşük yağ ve bol su içeriyor. Araştırmalara göre yüksek su içeren gıdalar enerji seviyesini yükseltiyor ve metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlıyor. Birçok insan zayıflamak için kiraz gibi sulu gıdaları tüketerek kilo veriyor. Kirazda yüksek potasyum ve düşük sodyum bulunuyor. Bu özelliği ile vücudun su dengesini düzenlemeye yardımcı oluyor, içerdiği sodyum ile aşırı su kaybını önlüyor.

Yulaf

Yulaf; diğer tahıllara göre daha yüksek oranda çözünür posa içeriyor. Ayrıca demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, nisain, rihoflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerinin de kaynağıdır. Yulaf aynı zamanda iyi bir selenyum deposu. Magnezyum, vücudun glikoz ve ensülin salınımında görev alan 300′den fazla enzimi destekliyor.

Sağlıklı bir yiyecek olan yulaf ezmesi, 100 gramında 14 gram bitkisel lif barındırmaktadır. Kolesterole iyi gelen bir yiyecek olan yulaf ezmesi, hem kalori harcatır hem de tokluk hissi verir.

Hazırlayan: Gül Duran

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı