Çabuk Pes Etmek

Diyet yaparken nefsinize hâkim olamayıp bir paket cipsi midenize indirdiniz. Şimdi sadece bu nedenle bütün her şeyden vazgeçip, günlerdir diyet uğruna katlandığınız sıkıntıları bir anda silip atıyor musunuz? Bu “ya hep ya hiççi” davranış sizi hiçbir yere götürmez. Başarının anahtarı kusursuzluk değil, azimle devam etmekle gelir.

Bilinçsiz Tüketim

Etiketinde  “Yüzde 95 daha az yağlı” yazması o ürünün sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Bu, yüzde 95 şeker anlamına da gelebilir. Bu nedenle ürünlerin içerisindekileri daha dikkatli okumaya ve bu tuzağa düşmemeye çalışın. 

Az Su Tüketmek

Vücudunuzun acıkmakla susamak arasındaki farkı anlaması zordur. Bu nedenle canınız abur cubur istediğinde, bu isteği bastırıp bastırmadığını görmek için su içmeyi deneyin. 

Zor Hedefler Belirlemek

“Gelecek ay 10 kilo vereceğim” gibi zor hedefler belirlemek yerine, daha küçük, daha ulaşılabilir hedefler belirleyin. Böylelikle istediğiniz sonuca ulaşmanız daha muhtemel olur. Hem bu motivasyonunuzun artmasını da sağlar.

Beklentileri Yüksek Tutmak

Haftada bir kilodan fazla kaybetmek vücuttaki sıvıların ve gerekli kas dokularının kaybı anlamına gelir. 

Yasaklı Yiyecekleri Düşünmek

Her yiyeceğin fazlası zarardır. Ayrıca eğer aklınızdan yemenizin yasak olduğu bir şeyi geçirirseniz bu düşüncenizin hemen ardından onu aşırı derecede arzulamaya başlarsınız. 

Diyet Öncesinde Ziyafet Çekmek

Bu ziyafetler, uzun süreli diyet hedeflerinize ulaşmanızı zorlaştırır. Çünkü diyet öncesi çektiğiniz ziyafetlerle daha fazla kilo alır ve diyete başladığınızda vermeniz gerekenden daha fazla kiloyla karşı karşıya kalırsınız.

Aç Kalmak

Bu sadece beyninize, “açlıktan ölüyorum” sinyali gönderecektir. Beyne bu mesajın gitmesiyle metabolizmanız, sizin aç kalarak dışarı atmaya çalıştığınız vücudunuzdaki yağı muhafaza etmek için yavaşlayacaktır. 

Egzersiz Yapmamak

Haftada 3 kez, en az 30 dakika egzersiz yapmak kilo vermenin vazgeçilmez kuralıdır.

Kilo Vermek Mecburiyeti

Kilo vermeyi zorunluluk gibi algılamak yerine, yapmayı istediğiniz bir şey olarak düşünün. Bir manken gibi görünmek zorunda olduğunuzu hissetmek üzerinizde aşırı bir baskı oluşmasına neden olur. Yapmak istediğiniz şeye daha sadık kalırsınız. Bu nedenle kilo vermeyi bir mecburiyet gibi değil yapmayı istediğiniz bir aktiviteymiş gibi düşünün. 

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı