Yetişkinlerde de ortodontik tedavi başarıyla uygulanabilir. Yani erken yaşlarda çözülmemiş olan sorunlar, yetişkin yaşlarda çözülebilir. Önemli olan bu yetişkinlerde kemiğin sağlam olmasıdır. Çünkü dişler kemiğin içinde yürütülür. Bu koşullar uygun olduğunda çok ileri yaşlarda bile ortodontik tedavinin uygulandığı çok sayıda vakaya rastlanmaktadır.

Ortodontik tedavi konusunda yetişkinlerde görülen en önemli sorunlardan biri de, periodontal sorunlar denilen diş eti hastalıklarıyla ilgili sorunlardır. Yani diş eti iltihapları sonucu dişlerin ayrılmaları ya da uzamalarıdır. Ortodontik tedavide bu sorunların çözümlenmesi mümkündür.

Keza protez öncesi, sabit implantlara protez uygulanmasından önce, dişlerde görülen ayrılmalar, kaymalar ya da uzamalar yine ortodontik tedavi ile toparlanabilir.

Çene eklemleriyle ilgi sorunlar, diş çapraşıklıkları, aralanmalar, eksiklikler gibi bütün sorunlar ortodontik tedaviyle ve gerekirse plastik cerrahinin de girişimleriyle düzeltilebilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam kolay gelsin ben albinizim hastasıyım ve nistagmusum var acaba gözüme no touch lazer veya başka bir tedavi yöntemi uygulanır mı... devamı