Hastaların en çok sorduğu sorulardan biri de, mide kanserine yakalanmamak için nasıl bir beslenme alışkanlığının olması gerektiğidir.

Aşırı tuzlu, salamura gıdaları her gün yemekten kaçınmak ya da mangalda pişirilmiş etleri sıklıkla tüketmemek, yapılabilecek en basit değişikliklerden birisidir. Mide kanserinden kaçınmak için mutlaka yenilmesi ya da yenilmemesi gereken başka gıdalar yoktur.

Ama kanserden kaçınmak için alınması gereken genel önlemleri mide kanseri için de saymak mümkündür. Bunlar, bol bol taze meyve sebze yemek, mümkün olduğu kadar ideal vücut ağırlığını korumaktır. Spor yapmak ve hareketli bir yaşam tarzını korumaktır. Kesinlikle sigara içmemektir. Yakınında sigara içilmesine izin vermemektir.

Bunun dışında, şarap içen toplumlarda, kalp hastalıklarına ilave olarak sanki kanser hastalıklarıyla ilgili olarak da olumlu bir seyir var gibi görünmektedir. Bu nedenle, belki akşamları içilecek 1-2 kadeh şarap, kanser hastalığından korunmada olumlu bir katkı sağlayabilir.
İLGİLİ MAKALE

Çiğ Et Mideye Zararlı

Uzm. Dr. Cenk Kiper

sevgilimle ilişkiye girdim ama onden değil arkadan girdik vesürtünme yoluyla girdik ve girdikten sonra kahvrengi bir leke geldi ama ilişkiden hemen so... devamı