Genel olarak kanser hastalığı erken evrede yakalanırsa, şifa yönünde bir gelişme sağlanabilir. Bu durum, mide kanseri için de bire bir doğrudur.

Bu, kimi denenmiş uygulamalar sonucunda da bilinmektedir. Japonya’da mide kanseri sık görülen bir hastalıktır. Eğer bireyler üzerinde körlemesine yapılan endoskopilerle mide kanseri erken yakalanırsa, bunu cerrahi olarak kesip çıkarmanın mümkün olduğu ve bu hastaların en azından bir kısmında, bir daha mide kanseriyle ilgili bir şikâyet yaşanmadığı görülmüştür. 

Dolayısıyla mide kanserinin erken evrede yakalanması, şifa sağlanabilecek bir durumdur ve bununla ilgili de herhangi bir kuşku yoktur.

Burada asıl sorun, hangi evre mide kanseri erken yakalandığında şifa bulma imkânının olduğudur. En ideali, mide kanseri henüz midenin içindeyken ve oradan çıkıp midenin etrafındaki lenflere sıçramadığı evredir. Bu evrede şifa şansı yüksek olur.

Kanserin lenflere sıçraması halinde şifa bulma olasılığı biraz düşer. Ama eğer lenflerin de ötesine geçmişse ve çevre organlara yayılmışsa, o zaman şifa şansı yoktur.

Prof. Dr. Erol TAŞDEMİROĞLU

Hocam merhabalar annem 64 yaşında ,baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetine öncelikle vertigo teşhisi konuldu,kısa zamanda şuur kaybı ve konuşma bozu... devamı