Ülser şikâyeti olan hastaların bir kısmı, uzun süredir ülser hastası oldukları ve ağrı çektikleri için mide kanseri olabileceklerinden endişe duyarlar.
Bu endişeleri çok da yersiz değildir. Çünkü gerçekten ülser hastalığının uzun dönemli sonuçlarından biri kansere dönüşmesidir. Fakat bu ihtimal oldukça düşüktür. Ülser hastası olan milyonlarca insan vardır. Oysa kansere dönen hastaların sayısı, bu hastaların oldukça küçük bir kısmını oluşturur. Dolayısıyla endişeye kapılmaya gerek yoktur.
Yeni keşfedilen bir mikrop
Bunun yanı sıra ek olarak bir başka sorun daha vardır. Yakın zamanda keşfedilen ve ismi helikobakter pilori olan bir mikrobun özellikle ülkemizde çok sık rastlanan bir mikrop olduğu ve bu mikrobun ülser ve gastrit hastalığına neden olan önemli faktörlerden birini oluşturduğu ortaya çıktı.
Yapılan araştırmalar, bu mikrobu taşıyan insanlarda, yavaş seyirli bir lenfomadan sorumlu olduğunu gösterdi. Asıl endişe duyulan, mide kanserinde bu mikrobunun rolünün ne olduğudur. Her ne kadar güçlü bir etkisi olduğu düşünülüyorsa da, bu henüz net olarak kanıtlanmış değildir.
Dolayısıyla helikobakter mikrobu olanların mide kanseri olma endişesi taşımaları muhtemelen yersizdir.

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

Merhaba hocam Benin size sorum söyle baban gasrit mide ulseri oldu ve midesinin yarisini aldilar simdi 1 yil oldu ve babam kötu birsey duyacak Dile d... devamı