Mide kanserinde en önemli sorun, belirtilerinin ülser ve gastrit hastalıklarının belirtileriyle neredeyse bire bir örtüşmesidir.
Yemeklerden sonra yaşanan şişkinlikler, mide ağrıları, tüketilen gıdaların kolay hazmedilememesi benzeri non-spesifik denen ve özellikle mide kanserinin belirtisi denilemeyecek rahatsızlıklardır.
Ama varlığı doğrudan mide kanserine yönelik şüphenin oluşmasına neden olabilecek bazı belirtiler de vardır. Kusulduğunda çıkan materyalin kanla karışık olması bunların ilk akla gelenlerinden olsa da, bu bile tek başına mide kanseri olunduğu anlamına gelmez.
Boyunda belirti
Uzmanlar mide kanserinin doğrudan teşhisinde en önemli gözlemlerden birini, midenin çok uzağında bir organ olan boyundan yaparlar. Boyunun sol tarafında, köprücük kemiğinin hemen üzerindeki bir bölgede şişkinliğin olması mide kanseri şüphesi için önemli unsurlardandır. Bu nedenle özellikle dikkat edilen ve muayeneler sırasında araştırılan belirtilerden biri olmakla birlikte, yine de her mide kanseri hastasında gelişen bir şey değildir.
Dışkıda değişim
Dışkının rengindeki değişimler bir diğer önemli belirtidir. Midede kanama olması durumunda dışkının rengini, kömür katranı gibi siyah renge büründüreceği için, bunun özellikle sıklıkla tekrarlanması mide kanseri için uyarıcı bir gelişme olarak kaydedilir.
Ancak yine tek başına mide kanseri olunduğu anlamında değerlendirilemez ve daha yakından takip edilerek, daha ileri tespit yöntemlerine başvurulması gerekir. Çünkü uzmanların mide kanseri hastalarında en fazla gözlediği şikâyetler ve dolayısıyla sorguladıkları yan etkiler bunlardır.
İLGİLİ MAKALE

Mide Kanseri Belirtileri

Uzm. Dr. Ali VARDAR

merhaba 26 yaşındayım hipertroid hastasıyım aşırı sinirlilik, çarpıntı, el ve ayaklarda titreme, vücudun ısınma hissi ve sıcaktan dolayı tahammülsüz... devamı