Beslenmeyle mide kanseri arasında muhtemelen bir ilişki vardır. Ancak bu ilişkinin nasıl olduğu konusunda yüzde yüz sağlam kanıtlar mevcut değildir.
Fakat bazı gözlemlerden yola çıkarak, mide kanseriyle beslenme arasında bir ilişki kurulabilmektedir. Örneğin, bir ada ülkesi olan İzlanda’da tuzlu, salamura yiyecekler çok fazla tüketilmekte ve bu ülkede mide kanseri daha sık görülmektedir.
Yine benzer bir beslenme alışkanlığı olan Japonya’nın bazı bölgelerinde mide kanseri görülme oranının yüksekliği nedeniyle, bu tür tuzlu yiyeceklerin tüketilmesiyle mide kanseri arasında bir ilişki olduğu düşünülmektedir.
Mutlak değildir
Burada kastedilen insanların haftada ya da ayda bir tuzlu, salamura yiyecekler tükettiklerinde kanser oldukları değildir. Ama bunların mutfakta günlük olarak bulunduğu, her gün kronik olarak tüketildiği koşullarda kansere yol açabileceği düşünülmelidir.
Keza mangalda pişirilen etlerde oluşan bir takım zararlı toksik maddelerin, her gün düzenli olarak mangal etler yenilirse, insanların midesini tahriş ederek kansere dönüşme ihtimali olabilir.
Bunların dışında, gıdaların insanlarda mide kanserine yol açtığına ilişkin henüz net bir bilgi yoktur.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam kanser hastalarında genel olarak ağrı nasıl olur?... devamı