Ege Üniversitesi (EÜ) Ege Meslek Yüksekokulu Güzellik ve Cilt Bakımı Programı Öğretim Görevlisi Nursel Altunkaynak, güzellik sektörüne kalifiye personel yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, program çerçevesinde oluşturulan merkezde de bitkisel ürünlerle cilt gençleştirme uygulamaları yaptıklarını belirtti.

Ciltteki kırışıklık ve veya sarkmaların biyolojik yaşlanma ile geliştiğini bildiren Altunkaynak, ''Kozmetik ürünlerden mucize bekleyemeyiz, yer çekimine de dur diyemeyiz ancak uygun ürünlerle veya kaymak, zeytinyağı, nar ve lor maskeleriyle yaşlanmayı geciktirebiliriz ya da kötü görünümü hafifletebiliriz.'' dedi.

Kuru ciltlere kaymak maskesi, lekeli ciltlere limon suyu

Nursel Altunkaynak, kuru ciltler için kaymak maskesi önerdiğini, sütün kaymağını haftada 2 kez 10-15 dakika süreyle yüzüne sürenlerin, cildini canlandırabileceğini kaydetti.

Video: Sivilce (Akne)

Çok kuru ve hassas cilde sahip olanların işlenmemiş zeytinyağını yüz ve göz bölgesine sürebileceğini anlatan Altunkaynak, şöyle konuştu:

''Lekeli ciltlere limon suyu, nar veya dut özlerini tavsiye ediyoruz. Gözaltı morluğu da taze ve tuzsuz lorun kullanılmasıyla giderilebilir. Selülitli bölgeye salamura tuz ile yapılan peeling faydalı olacaktır. Tüm maskeler haftada iki kez ve 10-15 dakika süreyle uygulanabilir. Bu yöntemlerle daha genç ve bakımlı bir cilt görünümüne kavuşmak mümkün olabiliyor. Ancak spor, bol su tüketmek, sebze ağırlıklı beslenmek ve stresten uzak bir yaşam güzel görünümde hepsinden büyük önem taşıyor.''

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

merhaba hocam ben 23 yaşında 1,75 boyunda 54kiloyum ve kilo alamıyorum önerilerinizi bekliyorum... devamı