Soyulma

Kuru, pul pul ve soyulan cilt, çatlamış, soyulan dudaklarla bir arada olabilir. Çoğu durumda, soyulan cilt ve çatlamış dudaklar ciddi değildir ve bir doktor yardımına gerek yoktur. Eğer çatlamış dudaklar ve soyulan cilt diğer semptomlarla bir arada gerçekleşirse bir doktora başvurunuz.

Türler

Soyulan cilt, güneş yanığı, cilt tahrişi, cildin zarar görmesi, alerjik bir reaksiyon, kanser, kuru cilt, aşırı sıcağa maruz kalma veya sporcu kaşıntısı ya da ayak mantarı gibi bir enfeksiyonun bir sonucu olabilir. Çatlamış dudaklar, nadiren altta yatan başka bir durumun nedenidir ve genellikle şiddetli havaya maruz kalma, havadaki nemin azlığı, su kaybı, makyaj veya cilt bakım ürünlerine karşı alerjik bir reaksiyon, dudakları yalamak veya ağız açık şekilde nefes almaktan kaynaklanmaktadır.

Çözüm

Soyulan cildin ve çatlamış dudakların nedenini, uzun süreli güneşe veya rüzgâra, kuru hava veya alerjenlere maruz kalma durumuna göre değerlendirerek belirleyiniz. Alerjik reaksiyona neden olabilecek tüm eşyaları kaldırın. Havadaki kuruluğu engellemek için gece boyunca nemlendirme cihazı kullanın. Nemlendirici cihazı, havaya su buharı yayar ve bu su buharı cilt hücreleri tarafından emilir. Dermatolog Lawrence E. Gibson, M.D, nemi korumak için cildinize vazelin sürmenizi ve dudaklarınızı kayganlaştırmak için balmumu içeren bir dudak merhemi sürmenizi önermektedir.

Yanlış Bilinenler

Dudaklar ve cilt soyulup kuruduğunda su içmek mantıklı bir çözüm gibi görünebilir. Ne yazık ki su içmenin cildin suyunu tekrar kazanmasına yardımı yoktur, diyor Texas Tech Üniversitesi Dermatoloji Bölümü profesörü Kenneth Nelder, M.D. Su içmek genel olarak su kaybını engellese de, zaten su kaybı yaşamış olan bir kişide gözle görülür bir fark yaratmayacaktır.

Uzman Görüşü

“Evde Bakım Üzerine Doktorun Kitabı’nda”, cilt kuruluğundan kaynaklanan kurulukla savaşmak için daha az sıklıkta ve daha ılık suyla banyo yapın, diyor, New York’ta Mount Sinai Tıp Fakültesi Profesörü olan Hillard H. Pearlstein. Banyodan sonra cildi tamamen kurutmayın. Cildinizi bir havlu yardımıyla hafif bir şekilde kurulayın ve hemen arkasından bir nemlendirici uygulayın. Cilt hala ıslakken nemlendirici uygulanırsa, su cildi daha fazla tutar, diyor, Pearlstin.

Uyarı

Eğer cildinizin soyulması veya dudaklarınızın çatlaması evde bakım yöntemleriyle ve reçetesiz ürünlerle tedavi sonrasında hala devam ederse doktorunuza görününüz. Eğer, ateşlenme, yorgunluk, eklem ağrısı, kas ağrısı, halsizlik hissi veya kilo kaybı gibi geleneksel semptomlar yaşarsanız hemen doktorunuza başvurunuz. Nadir durumlarda soyulan bir cilt, kanser, toksik şok sendromu veya Kawasaki hastalığı gibi ciddi bir hastalığın bir nedeni olabilir. Doktorunuz, tüm ciddi hastalıkları bertaraf etmek için testler uygulayabilir.

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Merhabalar hocam benim penisimin derisi kuru ve soyulmaya basladi ilk defa boyle biraey oldu zarari varmidir sizce ne yapmaliyim cunku gorunusude degi... devamı