Kötü Saçlar Sağlığınızın Kötü Olduğu Anlamına Mı Gelir?

Saçlarınız size sağlığınız hakkında bir şeyler anlatmaya mı çalışıyor? Belki. Bazı durumlar ve ilaçlar vücudunuz kadar saçlarınızı da etkiler. Bazı durumlarda ise sadece kafa derinize ve saçlarınıza daha iyi bakım yapmanız gerekebilir. Bu görsel rehberi, konu sağlığınız ve saçlarınız olduğunda, gerçekleri mitlerden ayırt etmek için kullanın.

Beyaz Pullanmalar Sağlık Riski Doğurmaz

Kepek bulaşıcı değildir. Peki, nasıl oluşur? Doktorlar emin değildir ancak teorilerden biri mantarın fazla gelişmesinden kaynaklanabileceğidir. Olası yaygın tetikleyiciler cildin çok kuru ya da çok yağlı olması, çok sık ya da yetersiz şampuanlama ve egzama ya da sedef hastalığıdır. Her ne kadar utanç verici olsa da – ve kaşıntı rahatsızlık verse de – kepek zararlı değildir.

Kepek Tedavisi hakkında İpuçları

Kepeğin ölü hücrelerinin birikimini azaltmak için, günlük olarak kepeğe karşı etkili bir şampuan kullanın. Şampuanı saçınızda 5 dakika tutun ve daha sonra durulayın. Sizin için en çok işe yarayan şampuanı bulmak için bir kaç kepek şampuanı denemeniz gerekebilir. Eğer biri artık işe yaramamaya başlarsa, bir başkasını deneyin. Eğer bu faydalı olmazsa doktorunuzu arayın.

Sarı Kepek

Eğer pullanan kepekler sarı ya da yağlı görünüyorsa, seboreik dermatitiniz olabilir. Bu, kafa derisi ve yüz gibi yerlerde pek çok yağ bezesi oluşması ile gelişen iltihaplı bir deri hastalığıdır. Seboreik dermatit hormonlarla, mantarla ve hatta bazı nörolojik problemlerle ilişkili olsa da kepekte olduğu gibi tedavi edilir: kepeğe karşı etkili şampuanlarla. Şiddetli olgularda reçeteli steroidler ve antifungal ilaçlar gerekebilir.

Saçınız Düşündüğünüzden Daha Fazla Dökülüyor Olabilir

Kesin bir ölçüm olmasa da uzmanlar günlük 100 tel ya da daha fazla saçımızın döküldüğünü tahmin etmektedir. Bu ne tehlike işaretidir, ne de kel olacağınız anlamına gelir. 100,000 tel saç folikülünün yaklaşık %90’ı belirli bir zamanda büyür. %10’u ise dinlenme (telojen) safhasında olur ve saç teli yaklaşık 2 ila 3 ayda bir dökülür. Yerine yeni saç teli çıkar ve büyüme döngüsü yeniden başlar.

Telojen Effluviumun Nedeni Nedir?

Sisteminizde bir şok – bir ameliyat, doğum, bazı ilaçlar, şok diyetler, şiddetli stres, tiroit problemleri – saçınızı dinlenme ya da telojen aşamasına sokabilir. Yaklaşık iki ay sonra saçlarınızın döküldüğünü görebilirsiniz – bu bazen saçın “avuç dolusu dökülmesi” olarak tarif edilen, telojen effluvium denilen bir durumdur. Çoğu durumda yeni saçlar hemen büyür. Telojen effluvium için tedavi gerekip gerekmeyeceğine doktorunuz karar vermelidir.

Saç Foliküllerine Saldırı

Alopesia areatada bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla saç foliküllerine saldırır, bu da – genellikle birden bire - saçınızın dökülmesine neden olur. Çoğu kişide bir ya da iki saçsız yama oluşur, ancak bazı durumlarda tüm vücut kılları dökülür. Alopesia areata zararlı değildir ancak psikolojik bakımdan zor olabilir. Saçlar yeniden kendi kendine veya tedavi ile çıkabilir. Ne yazık ki, bazı kişiler tedaviye yanıt vermez, yinelenen saç kaybı ve saç büyümesi yaşayabilirler.

Erkek Saç Dökülmesinin % 90?ının Nedeni Genler

Kalıtsal olsa da, bu özelliğin babanızın ailesinden çok annenizin ailesinden etkilenmesi daha olasıdır. Yani anne tarafından büyükbabanızın saçları sizinkilerin gelecekteki görüntüsü için daha iyi bir ipucu olabilir. Erkeklerde kellik seyri genellikle şakaklardaki saçların çekilmesiyle başlar ve daha sonra başın kenarlarındaki saçlara at nalı şeklinde bir halka görüntüsü vererek tepenin açılmasıyla sürer. Piyasada bulunan bazı ilaçları şaç kaybını azaltmak için kullanabilirsiniz.

Kadınlarda Kellik Seyri Nasıldır?

Kadınlarda saç kaybı genellikle tüm başta saç incelmesi şeklinde gelişir. Erkeklerden farklı olarak kadınlarda kellik nadiren gelişir ve erkeklere nazaran saçların kaybedilmesi daha yavaş gerçekleşir. Diğer mitler:  Uzun saçların kökleri kuvvetsizdir bu nedenle daha çok dökülür. Şampuanlama da saçların dökülmesine neden olmaz – sadece zaten dökülecek olan saçların kopmasına yol açar. Kadınlar için bazı reçetesiz veya reçeteli ilaçlar saçların korunmasına yardımcı olabilir.

Saçlarınızı Güneşin Zararlarından Koruyun

Çok fazla güneş saçları daha fazla kırılgan hale getirir, kuru saç daha kolay kırılır ve kopar.  Saçlarınız zaten seyrelmiş ise, kafa derinizde güneş yanığı oluşma riski de vardır. Güneş koruyucu etkili saç bakım ürünleri biraz korunma sağlar ancak yine de tüm saçlarınızı kaplaması zor olabilir. Bu nedenle - özellikle de saç deriniz açıkta kalıyorsa - güneşe çıkarken bir şapka giymek en iyisidir.

Güzel Saçlar Besin İster

Şok bir diyet saçlarınıza mal olabilir mi? Aşırı vakala­­rda bu olabilir. Saçınızın sağlıklı kalması için proteine ve demire, omega-3 yağ asitlerine, çinkoya ve A vitaminine ihtiyacı vardır. Çok düşük kalorili diyetler genellikle bu besinlerden yoksundur ve saç gelişimine engel olabilir ya da saçın mat ve güçsüz olmasına yol açabilir. Eğer besin eksikliği yeterince fazlaysa – yeme bozukluğu olan bir kişide olduğu gibi – saçlar dökülebilir.

Saç ve Kalp Dostu Diyet

Omega-3 yağ asitleri için somon; A vitamini için havuç ve ıspanak; selenyum için Brezilya kestanesi ve çinko için de ceviz ve istiridye yiyerek saçlarınızın parlak olmasını sağlayın. Hepsi saç derisi ve saç sağlığınızın korunmasına yardımcı olurken, az yağlı süt ürünleri, tam tahıllar ve sebzeler de aynını yapar. Sonuçları ikiye katlayın: saçlarınız için faydalı olan gıdalar kalbiniz için de yararlıdır.

Saçların Erken Beyazlaması Genetiktir

Saç beyazlaması her zaman yaşlanma ile ilişkili değildir. Eğer henüz 40 yaşında değilseniz ve saçlarınızda birkaç telden fazla beyaz varsa, muhtemelen bu aileden gelir. Beyazlama genellikle kötü sağlığın belirtisi olmasa da anemi, tiroit sorunları, B12 eksikliği ve vitiligo erken saç beyazlamasına yol açabilir. Beyazları kapatmak için boyayabilirsiniz, ancak dikkatli olun: bazı kişiler boyadaki kimyasallara karşı duyarlıdır. Sonucu ise kafa derisinde kaşıntı ve yanmadır.

Traksiyon Alopesi Foliküllere Zarar Verir

Saçın çok sıkı çekilmesi – atkuyruğu, kafa derisine bitişik saç örgüsü (rasta) ve topuz – saç köklerine hasar verebilir ve saçların dökülmesine ya da kırılmasına yol açabilir. Ek ya da takma saçlar da bazen traksiyon alopesiye yol açabilir çünkü saça ilave ağırlık binmesine yol açar. Saç şeklinizi değiştirmek genellikle saçlarınız yeniden uzamasına yol açar. Ancak uzun süre saçları arkada sıkı olarak bağlamak saç kaybına bile yol açabilir.

Fazla Şekil Vermek Saçlarınızı Güçsüzleştirir

Saçları fönlemek, düzleştirici kullanmak, renk açıcılar ve hatta fazla fırçalamak – bunların hepsi saçınızın dış katmanına (kütikül) zarar verebilir. Saçın en iç katmanı açığa çıktığında saçlarınız kurur ve matlaşır. Her ne kadar kalıcı bir sağlık zararına yol açmasa da saçınıza şekil vermek için kullandığınız yöntemler aşırıya kaçtığında, saçlarınızı kestirmek ve yeniden uzatmak tek seçeneğiniz olacaktır. Söz konusu şey saçlarınız olduğunda, daha az uğraşmak buklelerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Şaşırtıcı Bir Yan Etki

Yan etkileri arasında saç kaybının da olduğu ilaçların bazıları şunlardır: warfarin, gemfibrozil; antidepresanlar, beta-blokerler, steroid olmayan iltihap önleyiciler (NSAIDler), gut, artrit, doğum kontrol ve yüksek kan basıncı ilaçları.  Genellikle ilaç bırakıldıktan sonra saç yeniden uzar, ancak bazı ilaçlar kalıcı saç kaybına yol açabilir ya da kadın veya erkek tipi saç kaybını tetikleyebilir. Olası yan etkiler hakkında doktorunuza danışın.

Kafa Derisi Masajı Harika Hissettirir

Kafa derisine masaj yapmanın saç kaybını yavaşlatacağına ya da kafa derisi rahatsızlıklarını iyileştireceğine dair hiçbir kanıt yoktur ancak beyniniz için mucize tesiri yaratabilir. Kafa deriniz, dokunmaya karşı süper duyarlı sinir uçlarıyla kaplıdır. Kafa derinizi ovmak kan akışını hızlandırır ve sizi gerilimden kurtarır. Ayrıca beyninizin, dopamin ve serotonin gibi iyi hissettirici hormonlar salgılamasını tetikler.

Saç Analizi Güvenilir Değildir

Bazı şirketler, vitamin eksikliği ya da sağlık problemleriniz olup olmadığını anlamak için saç kırpıntılarını analiz edebileceklerini söylemektedir. Her ne kadar saç analizleri kurşun ya da arsenik gibi bazı zehirleri saptayabilse de, bir test standardı yoktur. Laboratuarlar aynı saç örneğinden farklı bulgular bildirebilirler. Hava kirliliği ve şampuandan kaynaklı pek çok şey saçın mineral yapısını değiştirebilir. Amerikan Tıp Birliği tedavinin saptanması için saç analizini yapılmasına karşı çıkmaktadır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı