Ufak değişiklikler yapmak büyük bir fark yaratabilir.

 

Kilo kontrolü sürekli olarak uygulayabileceğiniz ufak değişiklikler yapmak ile ilgilidir. Bu ufak değişiklikleri yaşam tarzınıza dâhil ettiğinizde yüksek kalorilerden nasıl kurtulduğunuzu ve kilo verdiğinizi görmeye başlayacaksınız. İşte kilo vermek ile ilgili hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenizde size yardımcı olacak top 10 alışkanlık:   

1. Yeme alışkanlıklarınızı değerlendirin. Gece geç mi yemek yiyorsunuz, yemek pişirirken atıştırıyor musunuz, çocuklarınızdan kalan yemekleri mi bitiriyorsunuz? Alışkanlıklarınıza bir göz atın. Böylece değiştirebileceğiniz ve yüksek kalorileri almanızı engelleyecek birkaç alışkanlığı belirlemek kolay olacaktır.    

2. Eğer planlamada başarısız olursanız, başarısızlığı planlayın. Öğünleriniz ve atıştırmalarınız için bir stratejiye ihtiyacınız var. Gün içerisinde genellikle aç olduğunuz ve yeme planınızı kolaylıkla bozabileceğini düşündüğünüz zamanlar için sağlıklı atıştırmalar hazırlayın.  

3. Her zaman tok karnına alışveriş yapın. Açken markete gitmek felaket için bir reçetedir. Hazırlanmış bir listeye göre alışveriş yapın; bu sayede satın alma isteğini minimumda tutarsınız. Doğru beslenme kilerinizde ve buzdolabınızda sağlıklı gıdaları bulundurmak ile başlar.

4. Düzenli öğünler tüketin. Sizin yaşamınıza en uygun öğün sıklığını belirleyin ve buna uyun. Düzenli öğünler fazla yemenizi engellemeye yardımcı olur.

5. Yemeğinizi masada oturarak ve bir tabaktan yiyin. Paketten yenen ve ayakta iken yenen yemekler unutulabilir. Bu şekilde oturarak ve bilinçli bir şekilde öğünlerinizin tadını çıkartarak yediğinizden daha azını yiyebilirsiniz.

6. Yemekleri bireysel tabaklarda servis edin ve ekstra yemekleri ocakta bırakın. Masada bırakılan kaplar içerisindeki yemekler yenilmek için bize yalvarırlar ve saniyeler içirişinde başınızı yemeklere gömmemek önemli bir irade gücü gerektirir. Unutmayın, beyninizin karnınızdan doyma sinyalini alması yaklaşık olarak 20 dakika sürer.

7. Yavaş yiyin, her bir lokmayı çiğneyin ve yemeğin tadını alın. Her bir lokma arasında çatalınızı bırakın ve öğünleriniz esnasında bol su tüketin.

8. Akşam yemeğinden sonra bir şey yemeyin. Bu nedenle birçok kişi fazla kilolar almaktadır. Eğer açsanız, yeme isteğinizi kalori içermeyen içecekler veya bir parça akide şekeri ile bastırmaya çalışın. Akşam yemeğinden sonra dişlerinizi fırçalamak tekrar yeme isteğinizi azaltmaya yardımcı olur.

9. Eğer gün içerisinde atıştırıyorsanız, atıştırmaları ufak öğünler olarak görün. Besin değeri en yüksek atıştırmalar karmaşık karbonhidratlar, az miktar protein ve yağ içerir.

10. Güne kahvaltı ile başlayın. Kahvaltı günün en önemli öğünündür. Gece uzun bir dinlenmenin ardından vücudunuz metabolizmayı çalıştırmak ve günün geri kalan kısmında size enerji vermek için yakıta ihtiyaç duyar.

Uzm. Psk. Filiz YAKMAZ BASILGAN

filiz hanım bende çocuğuma zarar verme korkusu var bir rüya gördüm uyandıktan sonra bu korkuya kapıldım 7 aydır sürüyor atlatamadım size gelsem yardım... devamı