Kilo almamak için pilav nasıl yapılmalı?

Kilo almamak için pilav nasıl yapılmalı?
Pirinçte lizin denilen bir elzem aminoasit vardır. Elzem aminoasitler vücutta üretilmediği için dışarıdan alınması gereken aminoasitlerdir. Pirinç de bunu içerir ve oldukça besleyici bir gıdadır. Pirinç pilavını yüksek kalorili hale getiren şey, pilav yaparken içine konulan yağ, tavuk suyu, et suyu ve başka kimi katkılardır.

Pirinç pilavı yapılacağı zaman, kepekli pirinç tercih edilmelidir. Böylelikle sindirim süresi uzatılmış ve posalı bir yiyecek tüketilmiş olur. Pirinç akşamdan suya ıslatılmalı ve üçte bir oranında su ile pişirilmelidir. Pişirilmeden önce kavrulmamalı, doğrudan haşlanarak pişirilmeli ve sağlıklı bir pilav elde edilmelidir.

Pilavın içine tereyağı ya da fazla yağ konulmamalıdır. En iyisi bir yağ karışımı kullanmaktır. Yani mısırözü, soya, fındık ve ayçiçeği yağı eşit olarak karıştırılmalı ve bu karışım pilavda kullanılmalıdır. Sadece pilavda da değil, pişirilen her yemekte bir yemek kaşığı konulmasında fayda vardır. Eğer pilav renklendirilmek isteniyorsa, üzerine ince kıyılmış dereotu, maydanoz ve nane gibi yeşillikler, fırında ya da yağsız bir tavada sotelenmiş bir meyve konulabilir. Böylece hem lezzetli hem de düşük kalorili bir pilav hazırlanmış olur.