Zayıflamayı hızlandıran birçok bitki vardır. Bunların bir kısmı daha fazla, bir kısmı daha az etkilidir. Ancak hakkında an çok bilimsel yayın olan yeşil çaydır. Bu açıdan yeşil çay, diğer bütün bitkilerin önüne geçmiştir. Yeşil çay yağ yakımını arttırır, yemekten sonra yeniden acıkmayı önler, vücuttan su atılmasını sağlar ve zayıflamak için en gerekli olan şeyi yaparak metabolizmayı canlandırır.
Zayıflamayı hızlandıran bitki sıralamasında yeşil çayı mate yaprağı izlemektedir. Mate yaprağı Paraguay yerlileri tarafından yüzyıllarca enerji içeceği olarak kullanılmıştır. Dahası uzun süre aç kalmayı gerektiren av gibi faaliyetlerde yanlarına mate yaprağı alarak çiğnedikleri bilinmektedir.
İştah baskılayıcı bitki
Bilimsel çalışmalar da göstermiştir ki, mate yaprağının santral beyin sisteminde iştahı baskılayıcı bir özelliği vardır. Dolayısıyla zayıflamanın en önemli yardımcılarından biridir. Yan etkisi ise neredeyse hiç yoktur.
En basit ve en etkili zayıflama çayı, yeşil çayla mate yaprağını harmanlayarak yapılan çaydır. Bu bitkiler bire bir oranında harmanlandıktan sonra, Türk çayı gibi 15 dakika demlenmeli ve günde 3 büyük fincan tüketilmelidir.
Bunların dışında yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandıran diğer üç bitki kekik, biberiye ve funda yaprağıdır. Funda yaprağının aynı zamanda idrar söktürücü özelliği de vardır. Biberiye ise selülit gidericidir. Genellikle kilo sorunu olanların selülit sorunları da vardır. Kekik de çok zararsız bir metabolizma canlandırıcısıdır.

Dyt. SAMET YAĞLI

Keten tohumunun zayıflattığıyla ilgili bir haber okudum, doğru mudur? Zayıflama için keten tohumunu nasıl kullanabilirim, teşekkürler.... devamı