Diyet yapanların tercih etmeleri gereken başlıca light ürün grubu, süt ve süt ürünleridir. Çünkü ülkemizde toplum olarak mutlaka peynirle kahvaltı edilmekte, yemeklerde ise yoğurt bulundurulmaktadır. Süt grubu ise ya kahve ile ya da ara öğün olarak tüketilmektedir.
Bu yüzden çok ciddi oranlarda yağ oranı yükseltilmiş olan peynir, yoğurt ve süt ürünlerini yüzde 50 oranında azaltmak ya da light ürünlere geçmek, kalori alımında çok büyük avantaj sağlayacaktır. Alınması gereken kaloriler ise başka gıdalardan temin edilebilir. Damak tadı açısından birden bire sıfır yağlı light ürünlere geçemeyenler, önce yarım yağlı ürünlerden başlayarak süreç içinde sıfır yağlı ürünlere kayabilirler.
Yer değiştirme
Diyet yaparken canı tatlı isteyenler ve kaçamak yapmak isteyenler diyet bisküviler tüketebilirler. Sinemaya gidildiğinde popcorn yerine daha light olan mısır ve pirinç patlaklarını tercih etmek mümkündür. Veya bir ikindi ara öğününde, çayın yanında tam yağlı kurabiye tüketmek yerine posalı, şekeri azaltılmış bir diyet bisküvi yemek de, diyet yapanlar açısından kolay alternatiflerdir.
Özellikle kahvaltılıkların bol miktarda light ürünleri vardır. Bu ürünler de kahvaltılarda ya da ikindi öğünlerinde tüketilebilir.  Bu ürünler hem posalı oldukları hem de tatlıya duyulan ihtiyacı azalttıkları için diyet yapanlara yardımcı olacaklardır.

Dyt. Sanem APA

Hayırlı günler hocam,32 yaşında bir erkeğim.Benim vücudumda yağlanma var,gerekli diyet ve sporu yapmaktayım.Genel olarak kilo vermiş durumdayım.Ama öz... devamı