Glisemik indeks diyeti, başta şeker hastaları ve reaktif hipoglisemi sorunu olan kişiler için çok ideal bir diyettir. Bu hastalığın tedavisinde, gün içinde kan şekerini kontrol altında tutmak yaşamsal önemdedir. Aksi takdirde şekerin aniden düşmesi ya da yükselmesi durumunda hasta komaya bile girebilir.  Bu yüzden şekerle ilgili bir metabolik bozukluğu olan kişinin, glisemik indekse çok dikkat etmesi gerekir.

Şeker hastalığının yanı sıra kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon, sindirim sorunları yaşayan kişilerin de glisemik indeks diyetine uygun bir beslenme modelini tercih etmesi yararlı olacaktır. Özellikle doygunluk hissini arttırıcı etkilerinden dolayı düşük glisemik indeksli besinlerin tercih edilmesi, şişmanlığın önlenmesinde de çok önemli bir rol oynar.

Glisemik indeks diyeti, sağlıklı kişiler tarafından da rahatça uygulanabilir. Genel olarak zayıflama diyetlerinde glisemik indeksi düşük olan besinler ve düşük enerjili diyetler tercih edilir. Şekerin yarattığı boşluğu ise, eczanelerde satılan yapay tatlandırıcılarla doldurmak mümkündür. Bu tatlandırıcılar çay, kahve ya da tatlılarda kullanılabilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocom ben iki kes mikro tese amiyatı geçirdim ikisinde de sonuç olumsuz sperm bulunamadı ama bana hiç spermle ilgili bir tedavi uygulanmadı bu durum... devamı