Kalp sağlığını arttıran vitamin ve mineraller

Omega-3 yağ asitleri içeren mesela balık yağı gibi tabletler ve bitki sterolleri kolesterolünüzü düşürmenize ve kalbe giden kanı arttırmaya yarayabilir.

Koenzim Q10

Koenzim Q10 antioksidan gibidir, hücrelerin bozulmamasını sağlar. Bazı araştırmalar KoQ10’un tansiyonu hafifçe düşürdüğünü ve kalp yetmezliğini önleyebileceğini gösteriyor.

Lif (Karnıyarıkotu)

Pek çok araştırma sonucuna göre lifler kolesterolü ve dolayısıyla kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Çözülebilir lifler bağırsaklarda kolesterolle birleşiyor ve kolesterolün bedeniniz tarafından emilmesini engelliyor.

Keten tohumu yağı

Keten tohumu ve keten tohumu yağı kolesterol seviyesini düşürebiliyor. Ancak kalp hastalığı riskini de ortadan kaldırdığı henüz kesin değil.

Folik asitler

Folik asit, yani B vitamini homosistein (protein yapan aminoasit) değerini düşürür ki bu da kalp hastalıklarıyla ilişkilidir. Ancak araştırmalar folik asidin kalp hastalıkları ve felç riskini azalttığını henüz kanıtlayamamıştır.

Magnezyum

Magnezyum tansiyonun ve kalp atışlarının normale dönmesini sağlar.

Omega 3 yağ asitleri

Araştırmalara göre balık yağından elde edilen Omega 3 yağ asitleri tansiyonu ve trigliseritleri düşürüyor. Omega 3’ler ayrıca kalp hastalığından ölme riskini de azaltıyor.

Kırmızı Mayalı Pirinç

Bazı araştırmalarda kolesterolüvekötü ‘LDL’ kolesterolünü düşürebildiği saptanmış. Kırmızı mayalı pirinçteki monakolin K isimli bir madde kolesterol ilaçlarının ana maddesidir.

Vitamin ve minerallerde güvenli üst sınır

Bütün bu vitaminlerle mineralleri ne kadar almalısınız? Aldığınız vitaminleri günde en fazla ne kadar alabileceğinizi ve ne kadar süreyle alabileceğinizi öğrenin.

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı