Çikolatanın kalori bombası olduğu doğru ama araştırmalar, kaliteli olduğu ve ölçülü yendiği takdirde, çikolatanın kalbe iyi geldiğini öne sürüyor.

Araştırmacılar dokuz senelik bir araştırma süresince İsviçreli 31.823 kadın, üzerinde çikolatanın kalp hastalıklarına etkisini araştırdılar ve bir miktar çikolatanın kalp hastalığı riskini azalttığını keşfettiler.

Araştırmanın temel sonuçları şöyle:

  • Haftada ortalama bir iki porsiyon kaliteli çikolata tüketen kadınlarda kalp hastalığına yakalanma riski yüzde 32 azalıyor.
  • Ayda bir veya iki porsiyon çikolata tüketen kadınlarda risk yüzde 26 azalıyor.

Ama günde en az bir porsiyon tüketen kadınların bu koruyucu etkiden faydalanabildikleri tespit edilemedi; sebebi, muhtemelen besin değeri daha yüksek yiyecekler yerine çikolata yiyerek alınan ek kaloriler.

"Çikolatanın kalori dolu bir besin olduğunu ve yüksek miktarda çikolata yeme alışkanlığının kilo alma riskini artıracağını inkar edemeyiz. Ama kendinizi ödüllendirecekseniz, ölçülü tüketmek suretiyle bitter çikolata muhtemelen iyi bir seçim olacaktır,” diyor bir araştırmacı.

Kısa süreli araştırmalar, çikolatanın içerdiği flavanoid (P vitaminine benzeyen bir madde) benzeri yoğun bileşimlerin tansiyonunuzu düşürebildiğini gösteriyor. Ama uzmanlar bu yeni çalışmanın, tedavi edilmeyen yüksek tansiyonun uzun vadede özellikle kalp rahatsızlıkları üzerindeki etkisini içeren ilk uzun süreli araştırma olduğunu söylüyorlar.

Bilim insanları İsveç Mamografi Grubu isimli uzun süreli bir araştırma projesine katılan 48 ile 83 yaş arasındaki kadınların çikolata tüketme eğilimleriyle ilgili verdikleri bilgileri değerlendirdiler.

Elde ettikleri sonuçları 1998 ve 2006 yılları arasında İsveç hastanelerine başvuran hasta sayısıyla ve ölüm kayıtlarıyla birleştirdiler.

Çikolata

Araştırmacılar çalışma süresince yenen çikolataların yüzde 90’ının yüzde 30’u kakao parçalarından oluşan sütlü çikolatalar olduğunu söylüyorlar.

Fakat gelişmiş ülkelerde yüzde on beşi kakao parçalarından oluşan çikolatalar, bitter çikolata grubuna girebiliyor.

Araştırmacılar, bu sebepten, gelişmiş ülkelerdeki çikolata tüketicilerinin bu çalışmada çikolata yiyen İsveçli kadınlara kıyasla daha az fayda fakat daha fazla kalori edineceklerine dikkat çekiyor.

Porsiyonlara dikkat!

"Çalışmanın sonuçlarını okuyup bol miktarda çikolata tüketmesi gerektiğini ya da daha sık çikolata yemenin faydalı olduğunu zannedenler bu araştırmayı gerektiği gibi yorumlayamamış demektir,’ diyor araştırmacılar.

Çalışma,  "istediğin her şeyi ye,” mesajı vermiyor. Tersine, küçük bir miktar bitter çikolata sağlığa faydalı olabilir, diyor;  elbette kilo artışı veya besin değeri içermeyen, yoğun ve "boş kalori” depolanması gibi kötü sonuçlar doğurmadığı takdirde.

Kalp yetmezliği oranı, yani kalbin vücuda yeterli kan pompalayamaması hali, nüfus yaşlandıkça artıyor.

Araştırmacılar, elde ettikleri sonuçların doğrulanması için başka araştırmalar da yapılması gerektiğini, çünkü "kalp yetmezliğini azaltacak her şeyin incelenmeye değer olduğunu” söylüyorlar.

Ek olarak, İsveçli kadınlara verilen porsiyonlar ortalama olarak, altmış iki yaş ve yukarısı için 19 gram, altmış bir yaş ve altı için 30 gramdır.

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı