Nedir

Geçirdiğiniz en kötü kabızlık nasıldı? Hiç kalp krizi geçireceğinizi düşündüğünüz kadar kabız oldunuz mu? Zorlanma ve baskının tüm vücudunuzu gereceği kesin ancak kabızlığın kendi başına kalp üzerinde kötü etkileri var mı? Kabızlığın kalbinizi nasıl etkileyeceği ve zincirleme tetiklemenin nasıl olduğunu öğrenin.

Hiç kalp krizi geçireceğinizden emin olacak kadar kötü bir kabızlık yaşadınız mı? Vücudunuza uyguladığınız baskı ve zorlanma tüm bedeninizi gerebilir ama kabızlığın tek başına kalp üzerinde olumsuz etkileri var mı?

Öncelikle,  kabızlığın belirtilerini bilmek ve ne olduğunu anlamak önemlidir. Kabızlık kendi başına çok büyütülecek bir durum değildir. Asıl mesele, size bu nedenle verilen bir ilacın yan etkileri veya diyabet gibi karmaşık bir sağlık riski taşımaktır. Kabızlığın sonsuz denebilecek etkileri vardır, bu nedenle bedeninizi ve nasıl işlediğini bilmek işe yarayabilir.

Kabızlık aşağıda sayılan belirtilerle ortaya çıkar:

  • Ardı ardına üç gün hiç bağırsak hareketi olmaması durumunda
  • Ortalama yüzde yirmi beş dışkının sert olması durumunda
  • Yüzde yirmi beş denemede zorlanma ve sonuç getirmeyen bağırsak hareketlerinde
  • Bir hafta boyunca iki veya daha az tuvalete çıkıldığında

Gördüğünüz üzere kabızlık hiç bağırsak hareketi olmaması demek değildir. Çoğu kişi bağırsak hareketi olmasına rağmen yine de kabız sınıfına girer. Önemli olan bağırsak hareketlerinin miktarından ziyade niteliğidir.

Meselenin Özü

Meselenin Özü

Kabızlığa neden olan pek çok şey kalbinize de zararlı olabilir. Mesela yüksek kan şekeri kabızlığa neden olur ve aynı zamanda kalp hastalıklarına yol açabilir. Bolca lifli besin almak bağırsaklarınıza ne kadar iyi geliyorsa kalbinize de o kadar iyi gelecektir.

Fransız yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışmada ne kadar çok lifli besin yenilirse kolesterolün yükselme ya da kilolu olma olasılığının o kadar az olacağı saptandı. Bol lifli besinler ayrıca alt karın bölgesinde yağlanmayı ve kandaki şeker oranını da düşürür. Önerilen günlük lifli besin miktarı 25 ila35 gramarasındadır.

Her gün önemli bir oranda suda çözülebilen lifli besin yemek diyabeti, basuru, kabızlığı, bağırsak poliplerini, divertikülleri (bağırsağın dışa baskı yapmasını) engelleyebilir, hatta kolon kanseri riskini azaltır. Kolesterolü 4 hafta gibi kısa bir zamanda belirgin bir oranda düşürebilir. Lifli besinler pek çok kanser çeşidine, felce, hipertansiyona ve kalp damarlarıyla ilgili hastalıklara birebirdir.

Dolayısıyla bol lifli besinler almak sağlığı bozan hemen hemen her türlü hastalığı önleyebilir. İşte kabızlığın kalbinizi nasıl etkilediğini gördünüz. Kabızlık iç organlarınızda bir bozukluk olduğuna dair bir uyarı olabilir.

Lifli besinler almamak kesinlikle kabızlık nedenidir ancak kabızlığınızın ardında başka nedenlerin olması ihtimalini ve bu nedenlerin çoğunun kalbinizi de etkileyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Muayenesi

Kalbinize Bir Huzur Verin.

Pek çok sağlık uzmanı bedeninize yapacağınız en büyük iyiliğin dönem dönem kolonunuzu temizlemek olduğu konusunda hemfikir. Kalınbağırsak temizliği bağırsağınızın iç kısmında seneler boyunca biriken tortu ve mukozayı bedeninizden söküp atar. Bağırsaklarınızın bütün o birikintilerle sıvalı olduğunda bedeninizin düzgün işlemesini sağlayacak gıdaları alması olağanüstü zordur.

Her şey kalınbağırsakta başlar. Kalınbağırsağınız tıkalı ve pisse, bağışıklık sisteminiz etkilenir, kanser riskiniz artar, kalbiniz çalışmakta zorlanır, toksinler atılmaktan ziyade bedeniniz tarafından tekrar tekrar emildiğinden kendinizi zehirlersiniz. Temiz bir kalınbağırsak metabolizmanızın işleyişini düzenler, daha kolay kilo vermenizi ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı