Nedir

Anjin (göğüs ağrısı) belirtilerine karşı uygulanan bütün diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda uygulanan dış kontrpulsasyon seçenekler arasındadır. Geliştirilmiş dış kontrpulsasyon göğüs ağrısına yol açan, daralmış ve tıkalı atardamarların çevresinde doğal baypas oluşturarak ufak bölmeler açmak için kan damarlarını uyarmayı saplar.

 

Nasıl Çalışır

Geliştirilmiş Dış Kontrpulsasyon Nasıl Çalışır?

Geliştirilmiş dış kontrpulsasyon tedavisinde kalpteki kan akışını artırmak için kan damarlarına hafifçe ama sıkıca baskı yapılır. Her bir basınç dalgası kalp atışlarına göre elektronik olarak zamanlanır ve böylece kalbe rahatladığı zamanda artan kan akışı sağlanır.

Kalp tekrar kan pompaladığında, basınç aniden salınır. Bu, kanın kalpten daha kolay bir şekilde pompalanabilmesi için kan damarlarındaki direnci düşürür.

Geliştirilmiş dış kontrpulsasyon, kalpteki bazı kan damarlarının açılmasını sağlayabilir. Bu ikincil kan damarları sonuçta kalp kaslarına kan akışını sağlayan “doğal baypas” damarları olabilir.

 

Neler Yaşayacaksınız

Geliştirilmiş Dış Kontrpulsasyon Esnasında Neler Olur?

Geliştirilmiş Dış Kontrpulsasyon saldırgan olmayan ve ayakta tedavi yöntemiyle uygulanan bir terapidir. Terapi esnasında:

•             Hastalar tedavi odasında hasta masasına uzanır.

•             Üç elektrotlar göğüs bölgesindeki deriye uygulanır ve elektrokardiyografa bağlanır. Elektrokardiyograf tedavi esnasında kalbin ritimlerini gösterir. Kan basıncı da tedavi esnasında gözlemlenir.

•             Baldır, kalça ve kaba et bölgesine bazı manşetler sarılır. Bu manşetler, manşetleri şişiren ve boşaltan kapakçıklara bağlı olan hava borularına birleştirilir. Hastalar, manşetlerin şişmesinin ardından ani bir şekilde havanın boşalmasıyla baldırdan kalçaya ve oradan da kaba ete doğru güçlü bir sarılma hissi hissederler. Şişme ve boşalma kalp atışları ve kan basıncıyla elektronik olarak senkronize edilir.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı