Erkeklerin yaşamlarını uzatabilecek bazı ipuçları…

İçki

Ömrünüzü uzatmak için münzevi bir hayat sürmek zorunda değilsiniz. Güncel çalışmalar, aslında biraz içmenin sizde kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölüm riskini azaltacağını göstermektedir. “Burada kilit sözcük hafif veya ölçülü olmaktır” şeklinde uyarıyorlar uzmanlar. “Biz muhtemelen erkekler için günde bir veya iki kadehten bahsediyoruz. Yaşlandıkça alkolün etkisi de o denli ağır olacaktır. Fakat ölçülü davranıldığında alkol sizi sadece rahatlatmaz, aynı zamanda kolesterol seviyesini de düşürür.”

Şarap

Hollanda’da yapılan bir çalışmaya göre, şarap diğer alkol türlerinden daha faydalı. Şarap içen erkeklerde insan ömrünün, diğer alkollü içecekleri tüketen erkeklere göre iki yıldan fazla olduğu görüldü. Çalışmada aynı zamanda, kırmızı şarabın sağlık açısından ilave yararları olduğu anlaşıldı. Çünkü daha koyu içeceklerde bulunan polifenolik bileşenler, felç veya kalp krizine yol açan arterlerdeki yağ birikmelerini dengelemektedir. Uyarı Uzmanlar, şarabın diğer alkollü içeceklere göre sağlık bakımından avantajlarının abartılıyor olabileceğine inanıyorlar. Şöyle diyorlar: “Kendinizi diğer risk faktörlerine karşı ayarladıktan sonra, şarabın bira veya diğer alkol ürünleri karşısındaki üstünlüğü doğru olmayabilir. Mesela bira içen kişiler, akşam yemeğinde Cabernet Sauvignon içen kişilerden daha düşük sosyoekonomik statüye sahip olabilirler. Bu nedenle ömrü kısaltan diğer risk faktörlerini taşıyor olmaları muhtemeldir. Kendinizi bu faktörlere karşı ayarladığınızda, muhtemelen herhangi bir alkol türü, ölçülü alındığında sizi koruyor olabilir.”

Vitaminler

Meyve ve sebzeleri de unutmamak gerekir. “Her gün 5 ila 7 meyve veya sebze yemelisiniz. Çünkü bunlar sadece vitamin ihtiva etmezler, fakat aynı zamanda içlerinde bizim bilimsel olarak bilemediğimiz faydalı kimyasallar bulunduruyor olabilirler.” Uzmanlarınönerisi bu. Yine de bazı bütünselci tıp guruları erkeklere, ekstra C ve E vitamini ve selenyum ihtiva eden karotenoyid, kalsiyum, omega 3 balık yağı, tümeroik ve zencefil kapsülleri ile karıştırılmış günlük tamlayıcı programları takip etmelerini tavsiye etmektedirler.

Takviyeler

Uzmanlar şöyle diyorlar: “Şayet meyve ve sebzelerinizi yiyorsanız ve dengeli bir diyet uyguluyorsanız, muhtemelen çok fazla vitamine ihtiyaç duymayacaksınız. Fakat insanlar çoğunlukla gelişigüzel beslenirler ki, biz bu yüzden hastalarımıza maliyeti düşük olan multivitamin almalarını söyleriz. Çünkü onlara, ne kadar iyi beslendikleri konusunda güvenimiz yoktur. Şayet iyi bir diyet uyguluyorsanız, vitamin ve tamlayıcılar alarak sadece pahalı idrar üretiyorsunuzdur. Ayrıca yaşlandıkça fazla demir almak da iyi değildir, çünkü demir kendi kendini imha edecektir.”

Hormonlar

Ya hormon tamlayıcıları? Uzmanlara göre, bunların ömrü uzattığına dair “bilimsel bir temel” yoktur ve aslında zararlı da olabilirler. “Büyüme hormonunun ömrü kısalttığını gösteren hayvan çalışmaları bulunmaktadır.”

Stressizlik

Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için ilaçlara fazla bel bağlandığını söylüyorlar. Bunun yerine stresi ve hayatın gerginliğini azaltacak, çok fazla rahatlama ve egzersiz içeren bir hayat tarzının geliştirilmesi gerektiğine inanıyorlar.

Yürüyüş

Uzmanlar hızlı yürüyüşlerin de faydalı olduğunu belirtiyorlar: “Hızlı yürüme, yaşlandığınızda dizlerinize zarar verebilecek olan koşma ile aynı aerobik ve fiziksel etkiye sahiptir.” “Eğer herkes günde 7-8 kilometre yürümüş olsaydı, kilo veren ve daha uzun yaşayan, daha sağlıklı bir nüfusa sahip olurduk.” Uzmanlar, erkeklerde ömrün uzamasına katkıda bulunan yürüyüşün aynı zamanda sosyalleşmeyi de teşvik edeceğini işaret ediyorlar.

Düşünüş

Uzmanlara göre, erkeklerde ömrün uzaması sadece vücutla değil, aynı zamanda beyinle de ilgilidir: “Sadece fiziksel olarak değil, entelektüel olarak da aktif olan erkekler daha başarılı olurlar.” Bu onların daha fazla okudukları, haberleri takip ettikleri ve sosyal kulüplere katıldıkları anlamına mı gelir? Başarılı ve kariyer sahibi olan birçok erkek görüyoruz. Sosyal ilişkileri veya ilgi alanları olmayanların, emeklilik dönemleri gerçekten zor geçmektedir.

Aşk

“Aslında cinsellik hakkında yeterli çalışmamız bulunmuyor, bu yüzden cinselliğin ömrü uzatıp uzatmadığı hakkındaki soruyu bilimsel olarak cevaplamayız. Fakat evli erkeklerin evli olmayanlara göre daha uzun yaşadıklarını biliyoruz. Bunun seksle ilgisi olabilir, fakat çiftler arasında özellikle hasta olduğunuzda size bakacak birinin olması, bir faktördür.” Uzmanlar eşinden ayrılan erkeklerin ömürlerinin, evli erkeklere göre kayda değer bir şekilde kısa olduğunu, fakat kadınlarda bu durumun tersine seyrettiğini gözlemlemişlerdir. Kocalarını kaybeden kadınlar daha uzun yaşamaktadırlar. Bu ise, kimin kime yardım ettiğini göstermektedir.

Kilo artışı

Uzmanlara göre, erkeklerin yaşlandıkları zaman birkaç kilo almaları dünyanın sonu olmaz. Üstelik burada sözü edilen 50’li değil, 70 ve 80’li yaşlar. “Bir erkek yaşlandığında vücut ağırlığının önemi giderek azalır.” Aslında yaşlılarda normal bir vücut ağırlığı olanlar, aşırı vücut ağırlığı olanlardan daha fazla ölüm riski taşıyor. Bunun nedeni ise, normal vücut ağırlığına sahip yaşlı erkek nüfusun, bir zamanlar aşırı vücut ağırlığına sahip olup da, şu anda hasta ve kilo kaybetmekte olan kişileri içermesi olabilir. Bu yüzden vücut ağırlığı normal olan grubun ortalama ömrü, hasta olan bu grup tarafından aşağıya çekiliyor olabilir. Uzmanlar ise “Fakat kim bilir, bu belki de dönemsel bir durumdur” diyorlar. Birkaç fazla kilo yaşlı erkekler için belki de avantajdır.

Sonuç

Öyleyse şimdi her gün içen, parkta gezinen, arkadaşlarıyla takılan ve hayattan zevk alan bir çifti gözümüzün önüne getirelim. Bir erkek ömrü uzatan böylesine bir programa alışabilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Meraba ben 18 yasındayım adet olmama daha var ama bugun ara sıra kan geldi şimdi ise gelmiyor sizce nedendir... devamı