İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, yaz aylarında ağır ve yağlı gıdalardan kaçınmak gerektiğini belirterek, ''Özellikle hücre yaşlanmasını engelleyici taze ve yeni çıkmış, tamamen organik meyve ve sebzeleri tüketmemiz gerekiyor,'' dedi.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Mocan, vücudun yaza, 15 gün adaptasyon sürecinden geçtikten sonra hazır hale geldiğini ve bu zamanda aşırı yorgunluk söz konusu olabileceğini ifade etti.

İnsanların yaz aylarında vücudun yorgunluğunu azaltacak şekilde beslenmesi gerektiğini belirten Mocan, yaz aylarında ağır ve yağlı gıdalardan kaçınılması, özellikle hücre yaşlanmasını engelleyici taze ve yeni çıkmış, tamamen organik meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerektiğini söyledi.
 
Mocan, ''Bu nedenle yazın, yeni çıkan taze meyve ve sebzeler yemeğe ağırlık vermeliyiz. Örneğin siyah turp, antioksidan olarak rahatlıkla tüketebileceğimiz bir sebze. Vişne, kiraz gibi yeni çıkan renkli meyvelerden de tüketmemiz gerekiyor. Roka ve dereotu gibi taze çıkan sebzeleri tüketmemiz sağlımız açısından çok önemli olacaktır. Akşamları hafif yersek, sabahları hafif kalkarız. Et grubundan biraz uzaklaşmalıyız,'' diye konuştu.
İLGİLİ MAKALE

Ginseng özü nedir?

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba, Tek laser operasyonuyla miyop, astigmat ve yaşlılığa bağlı yakını görme kusuru düzeltilebilir mi?... devamı