Sonsuza dek süren o mutlu birliktelikler sadece masallarda veya filmlerde vardır diye düşünmek zamanın her şeyi değiştirdiğini kabul etmeniz anlamına geliyor. Zaman bedeninizi, düşüncelerinizi, hislerinizi ve kararlarınızı değiştiriyor olabilir ancak değiştiremediği şeyler de yok değil. Bunların başında sevgi gelmektedir. Sevgilinizle veya eşinizle olan ilişkinizi uzun vadede sağlıklı bir şekilde devam ettirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir takım püf noktaları sizler için araştırdık;

Sevdiğinizi Hissettirin
Uzun süreli ilişkilerde veya evliliklerde partnerler birbirlerini zamanla iki arkadaş gibi görmeye başlarlar ancak bu oldukça yanlıştır. Gün içerisinde ona sevdiğinizi hissettirmek için kısa bir mesaj veya telefon görüşmesi aranızdaki romantizmin canlı kalmasını sağlar. 

İltifat Edin
Çiftlerin zamanla birbirlerine güzel sözler söylemekten vazgeçip genelde olumsuz noktalara odaklanıp daha çok birbirlerini eleştirmeleri sık rastlanan problemler arasındadır. Fakat hiç kimse huzursuz olduğu bir ortamda uzun süre kalamaz bu nedenle eleştirilerinizi bile güzel bir dille anlatmaya özen gösterin.

Birbirinize Dokunun
Her insan sevgi ve şefkate ihtiyaç duyar. Sevgi ve şefkati göstermenin en güzel yolu dokunmaktır. Yanınızda olduğu zamanlarda sarılmaktan ve öpmekten kaçınmayın, ona ne kadar değerli olduğunu hissettirin. Birbirlerini seven insanların dokunuşları vücutlarında endorfin hormonun salgılanmasını sağlamaktadır.

Kendinize Vakit Ayırın
Uzun süreli ilişkilerde ve evliliklerde her günü birlikte geçirmek ilişkilerin sağlıklı ilerlemesi açısından büyük bir problemdir. Bu nedenle gün içerisinde iş veya okul dışında kendinizi mutlu edecek veya rahatlatacak aktivitelere vakit ayırmanız gerekmektedir. Yoga, meditasyon veya masaj gibi sizleri stresten arındıracak ve kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayacak aktiviteleri denemelisiniz.

Fiziksel Görünümünüze Önem Verin
Zamanla çiftler birbirlerinin yanlarında kendilerini rahat hissettikleri için eskisi gibi bakımlarına özen göstermezler. Bu süreçte genelde kilo alımları, salaş giyinme veya kişisel bakıma önem vermeme gibi durumlar ortaya çıkar. Bu tarz alışkanlıklar partnerinizle aranızdaki aşkın ve heyecan yitirilmesine sebep olur. Bu yüzden kendinizi seksi hissettirecek kıyafetleri asla sandığa kaldırmayın veya sevgiliniz sizi böyle de beğeniyor diye düşünüp göbek yapmayın!

Doğru Zamanda Tartışın
Tartışmak her ilişkide olması gereken bir durumdur ancak zamanlamasını doğru ayarlamak ilişkilerin uzun ömürlü olmasına büyük ölçüde katkı sağlıyor. Yorucu bir günün ardından olumsuz düşüncelerinizi paylaşmak açısından doğru zamanlama olmayabilir bu nedenle ikinizin de zihninin arınmış ve dinlenmiş olmasına dikkat edin böylece aranızdaki problemleri çözme konusunda çok daha uzlaşmacı olabilirsiniz.

Uzm. Dr. Cenk Kiper

sevgilimle ilişkiye girdim ama onden değil arkadan girdik vesürtünme yoluyla girdik ve girdikten sonra kahvrengi bir leke geldi ama ilişkiden hemen so... devamı