Nedir

Özellikleri

21 Günde 10 Kilo Verin: Martha’s Vineyard Detoks Diyeti, geleneksel bir diyet programından ziyade hem vücudu toksinlerden arındıran hem de kilo verdirmek için tasarlanmış bir detoks programıdır. Yazar, hemşire ve (tıp doktoru ile karıştırılmaması gereken doğal tıp doktoru) natüropati uzmanı Roni DeLuz, bu sıvıya dayalı diyet programını kendi hastalığını tedavi etmek amacıyla oluşturduğunu söylüyor.

Diyeti uygulayanlara, bu diyetle iki saatte bir sıvı tüketerek vücutlarını temizleyecekleri iddia ediliyor. Diyette yer alan kısıtlı sıvı seçenekleri arasında su, ev yapımı çorba, sebze ve meyve suları ve yazarın kendi websitesinde tarifi bulunan yeşil içecekler ve antioksidan görevi gören ahududu, frambuaz, çilek ve böğürtlen gibi gülgiller familyasına ait meyvelerin toz karışımı bulunur.

Teoride vücut toksinlerden arındığında daha iyi çalışır ve metabolizmanız öylesine hızlanır ki birkaç kilo fazlanız da bu sayede gidiverir. Yazara göre bu, “kilo kaybını hedefleyen o bildik diyetlerden değildir; 21 günde 10 kilo vermenizi sağlayan kesinlikle güvenli, yüzde yüz doğal ve sağlıklı bir detoks programıdır.”

21 Günde 10 Kilo Verin Diyeti, dinlendir, azalt ve yapılandır olmak üzere üç temel ilkeye dayanır. “Dinlendir, sıvı formdaki yiyecekleri çiğnemeden yutmak anlamına gelir. Toksinleri arındırma, vücudu dinlendirme ve arındırma tedavisini uygulayarak vücudu temizler ve kilo kaybetmesi için tekrar yapılandırmış olursunuz,” diyor DeLuz.

Diyeti uygulayanların önünde iki günlük hafta sonu programı, yedi günlük program veya 21 günlük tüm program olmak üzere üç ayrı seçenek vardır. Bu seçeneklerin tümünde de iki saatte bir sıvı tüketmek gerekir. DeLuz, 21 günlük tam programı yılda bir kez, 7 günlük temizliği her mevsim başı ve iki günlük hafta sonu programını da her hafta uygulamayı öneriyor.

Enzim tabletleri, vücudu temizleyen bitkisel ve aloe veralı tabletler gibi takviyelerin yanı sıra lenf drenaj masajı, selülit tedavisi, karaciğer ve böbrek temizleme tedavisi, vücut sargıları, detoks banyosu, kahve ve kolon lavmanları gibi uygulamalar da bu program dâhilindedir.

Egzersiz, doktor tarafından onaylandığı sürece ve kişinin dayanabileceği doza kadar önerilmiştir. Ama De Luz, fiziksel aktiviteyi, lenf drenajını uyararak hücrelere daha fazla oksijen sağlayan yoga, yürüyüş, pasif aerobik makinesi, tramplende zıplamak ile sınırlıyor.

21 günün sonunda diyeti uygulayanlar, “temizlenmiş vücutları artık kilo aldıran işlenmiş gıdalara ve abur cubura tahammül edemeyeceği için detoks programından dikkatlice ve yavaş çıkmalı,” diye belirtiyor DeLuz. Yazar, sindirim sisteminin her gün alınacak toz protein takviyesi yanında sebze, soya sütü, 80-100 gr. somon balığı ve bir kâse yağsız süt ile yavaşça harekete geçirilmesini öneriyor. Daha sonra bu listeye besin değeri daha yüksek yiyecekler ekleniyor. Gülgillere ait meyvelerle hazırlanan meyve suları, yeşil içecekler ile protein karışımları gibi besleyici takviyeler az miktarda önerilmeye devam ediyor.

Ne yenir?

Neler Yiyebilirsiniz?

Diyette, iki saatte bir önerilen içecek içilir. Böylelikle gün sonunda 1-1.5 litre su, 900 ml ile 1 litre arası bitki çayı, yaklaşık yarım litre sebze çorbası ve bir litreye yakın sebze veya sebze sularıyla hazırlanmış yeşil içecekler ya da gülgiller meyvelerinden hazırlanmış meyve suları tüketilmiş olur.

Diyetisyenler, bu diyetin, kişinin seçimine bağlı olarak günde yaklaşık 20 gr protein ve 1000 kalori sağlayacağını söylüyor.

21 Günde 10 Kilo Verin Diyeti sıvı, püre, pişmiş veya toz şeklinde bol sebze ve meyve içerse de diyette bunun dışında pek bir şey yenemez. İzin verilen gıdalar sarımsak, baklagiller, havuç, salatalık, kereviz sapı, karalâhana, lahana, pancar, tatlı patates, kabak, yeşil sebzelerin çoğu ve domatestir.

Beslenme uzmanları, 21 Günde 10 Kilo Verin Diyeti’nin gerekli protein, yağ ve lif açısından eksik olduğunu ve bunun da tehlikeli olabileceğini hiç çekinmeden belirtiyor.

Yeterli protein içermeyen diyet programları kas yoğunluğunun azalmasına neden olur. Ayrıca yağlardan yeterince yağ asidi almadığınız zaman da bağışıklık sisteminizi zayıflatmak gibi bir riskle karşı karşıya kalırsınız.

Bu diyet programıyla, hazırladığınız içeceği yanınıza almadığınız takdirde dışarıda yemek yemek neredeyse imkânsız. Ayrıca programı uygularken kahveyi de kesmeye hazırlıklı olun. Uzmanlar, kahvenin baş ağrısına yol açabileceğini söylüyor. İçki de yasaklı uzun listede yerini alan içeceklerden. Alkole ancak diyetin form koruma aşamasında, ama çok kısıtlı oranda izin veriliyor.

 

Nasıl işler?

Nasıl İşler?

“Kilo vermeye çalışırken vücudumuz doğru şekilde toksinlerden arınmadığı gibi metabolizmamız da gerektiği gibi çalışmaz. Bu yüzden, doğal besinlere geri dönüldüğünde vücut otomatik olarak kilo alır,” diyor yazar. Yazara göre sağlıksız olmamızın ve kilo almamızın tek sorumlusu yiyecek ve içeceklerdeki toksinlerdir.

21 Günde 10 Kilo Verin Diyeti’nde önerilen yiyecekler, çiğneme eylemine ara verdirdiği ve vücut tarafından daha iyi emildiği iddiasıyla sıvı haldedir.

Gerçeğin pek de böyle olmadığını söylüyor bazı uzmanlar. Yiyecekleri sıvı halde tüketmenin pek de bir avantajı yoktur. Aksine dezavantajı bile vardır. Onlara göre yiyecekleri tüketmenin en iyi formu püre ya da sıvı değil, katı haldir.

Vücudunuz, çiğnemek, sindirmek, mide ve bağırsağın işlevini sağlayan emilimi yerine getirebilmek için katı formda yiyeceklere ihtiyaç duyar. Bağırsaklar, zaten vücuda katı halde giren besinlerin yararlı kısımlarını ayıracak bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yiyecekleri sıvı halde tüketmenin bir avantajı yoktur.

DeLuz’e göre herkesin vücudunun toksinlerden arınmaya ihtiyacı vardır. Yazar, kişinin önemli bir sağlık engeli yoksa vücudu temizleyip toksinlerden arındıran 21 günlük programın hiçbir olumsuz sonucu olmadığını iddia ediyor.

Uzmanların dikkat çektiği bir başka nokta ise 21 Günde 10 Kilo Verin Diyeti’nin çalışan ve seyahat edenlerin uygulamasının zor bir program olduğu.

Bu diyeti ev dışındaki yerlerde uygulamaya kalkışmak çok da gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır. Ayrıca bu programın beraberinde önerilen tedaviler, takviyeler ve birçok mutfakta yer almayan meyve sıkacağının satın alınması da göz önünde bulundurulduğunda pahalıya patlayacağı düşünülüyor.

Internet üzerinden satın alınabilen 21 günlük programa ek olarak dokuz günlük form koruma programının fiyatı, 199 Dolar olarak belirtilmiş. Yazarın websitesinde diyete günde 12 Dolar harcandığı söylense de bu miktarın neleri kapsadığı belirtilmemiş.

Öneri

Uzmanlar Ne Diyor?

21 Günde 10 Kilo Verin Diyeti ile hızla kilo vereceğiniz doğrudur ama uzmanlar bunun nedeninin vücudun toksinlerden arınmasından ziyade kalori kısıtlamasından kaynaklandığını belirtiyor.

21 günlük böylesine az kaloriye dayanan programların kişiyi daha da şişmanlatabileceği konusunda uyarıyorlar.

Bu kadar az kalori alındığı için kilo vermeniz doğaldır, ama verilen bu kiloların çoğu sıvı ve kas kaybıdır. Yeterli protein alınmadığında vücut gerekli proteini almak için diğer kanallara başvurur, yani kendi kas yoğunluğundan yemeye başlar. Aç kalınan böyle bir diyetin ardından kilonuz inebilir ama yağ oranınız artar ve kas oranınız düşer.

“Aç mıyım? “ adlı kitabın yazarı Michelle May,  detoks konusunun her zaman dikkat çektiğini belirtiyor. “Vücudumuzun toksinlerle dolu olduğu gibi savlar insanlarda korku yaratıp bu tür ürün ve kitapların satışını artırıyor,” diyor. “Ama esasen vücudumuz zaten dıştan hiçbir müdahaleye gerek olmadan istenmeyen maddelerden otomatik olarak kurtulmayı gayet iyi beceriyor.”

Obezite uzmanlarına göre kilo kaybında önemli olan bir şey varsa o da bol sıvı tüketip vücudun susuz kalmamasına özen göstererek karaciğer ve böbreklerin işlevlerini en iyi şekilde yapmalarını sağlamaktır. Vücudumuz da bu sayede toksinlerden arınır.

Uzmanlar, detoks diyetinin protein, lif, gerekli yağ asitleri, yağda çözülen vitaminler ve bazı mineraller açısından yetersiz olduğuna dikkat çekiyor.

Bu diyet programı hakkında söylenebilecek tek olumlu şey, genelde çoğu kişinin günlük beslenme programında yer almayan miktarda sebze ve meyveye yöneltmesi deniliyor.

Uzmanlar, detoks, lenf drenajı, sıvıyla beslenme ve düzenli lavman ihtiyacı gibi bu programın temelini oluşturan iddiaları doğrulayan bilimsel kanıtlar olmadığında hemfikir. Diyeti uygulayanların 21 günde 10 kilo vereceklerini belgeleyen bilimsel çalışmalar da bulunmuyor. Onun yerine, bu iddia yazarın kliniğindeki tanıklar ve yardımcı yazarın kişisel deneyimleriyle doğrulanmaya çalışılıyor.

Lenf sisteminizde bir sorun olmadığı sürece, bu sistemi dışarıdan müdahale ile çalıştırmaya gerek yoktur. Lenf sisteminiz ile endişeleriniz varsa, yapabileceğiniz en akıllıca şey bol egzersiz yapmak ve bol su içmektir. Tramplende zıplamanıza veya lenf drenajı masajı yaptırmanıza gerek yok, diyor uzmanlar.

21 Günde 10 Kilo Verin Diyeti’ndeki bir başka sorun da kişiyi aç bırakmasıdır. Günlük kalori ihtiyacınızı sıvılarla aldığınız zaman, katı yiyeceklerden alınan tokluk hissini yaşayamazsınız. Bu yüzden bu diyeti uygulayanlar çok aç hissedebilirler.

Peki 21 günlük süreç tamamlandığında ne oluyor? “Lavman gibi işlemler ve detoks diyetleri sonrasında kaybedilen sıvılar, vücudun alışık olmadığı bu sıra dışı işlemler biter bitmez ve kişi tekrar katı yiyeceklere döner dönmez hemen geri alınıyor.

Diyeti uygulayanlar bu program boyunca baş dönmesi, susuzluk ve sersemlik yaşayabilecekleri konusunda uyarılıyor. Bunun nedenin de DeLuz’ün iddia ettiği gibi vücudun toksik kalıntıları atmasından dolayı hasta hissetmesinden değil, yetersiz beslenmeden kaynaklandığı düşünülüyor.

Riskler

Kafa Yorulması Gereken Noktalar

Bu diyet, kilo verme konusuna her ne kadar bilimsel yaklaşıyor gibi görünse de diyetisyenler, doktorlar ve sağlık uzmanlarının sağlıklı bir yaşam için öngördükleri gerekli ve temel besinler açısından yetersiz olduğu ortaya konuluyor. Dahası, vitamin ve mineral açısından yetersiz sıvıları aşırı miktarda tüketmenin yanı sıra yaptırılması önerilen lavman ve lenf drenajı gibi işlemlerin de sağlık açısından tehlikeli olabileceği söyleniyor.

Sağlığınızı tehlikeye sokmadan, doğal yollarla kilo kaybetmek ve sonrasında da verdiğiniz kiloları korumak istiyorsanız dengeli bir beslenme ve egzersiz programı ile daha uzun vadede kilo verebileceğiniz diyet programlarına yönelin.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı