Kendinizi Daha Hafif Hissetmenin Yolları

Gün içerisinde aldığınız sıvılar, ara öğünlerde tercih ettiğiniz atıştırmalıklar ve ana yemeklerde yediğiniz yiyecekler vücudunuzda sindirim problemlerine yol açabilir. Bu problemlerin başında hazımsızlık ve ödem şikâyetleri gelmektedir. Ancak bazı yöntemler var ki günün sonunda kendinizi hem hafif hem de iyi hissedebilirsiniz.

Sabah Aç Karnına

Bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı limon suyu veya bir iki adet limon dilimini ekleyerek sabahları aç karnınıza içeceğiniz bu iksir sindirim sisteminizi çalıştırmaya başlar. Sindirim problemlerini ortadan kaldıran limonlu su aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur.

Sabah Yogası

Uyandıktan sonra sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeter rahatlamak ve kendinizi iyi hissetmek için. Her sabah güne başlamadan ve hayatın yorucu temposuna kendinizi bırakmadan önce bırakın zihniniz biraz rahatlasın.

Yavaş Yiyin

Sabah kahvaltısından sonraki öğünlerde özellikle dikkat edilmesi gereken husus daha küçük porsiyonlar tercih etmek ve daha yavaş yemektir. 

Sakız Çiğnemeyin

Özellikle diyet yapanlar açlık hissini bastırdığını düşünerek sakız çiğnerler ancak bu oldukça yanlış bir kanıdır. Çünkü sakız çiğnerken ağzınızdan giren hava ve içeriğindeki şeker alkolü midenizde şişkinliğe neden olur.

Daha Fazla Su İçin

Gün içerisinde içtiğiniz su bir bardağı geçmiyorsa günün sonunda hazımsızlık problemleri yaşamanız kaçınılmazdır. Bu nedenle en az 2 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

İhtiyacınız Kadar Uyuyun

Uyku problemleri çeken insanlarda sindirim problemleri de görülür. Bunun nedeni uyku açığı oldukça yemek yeme eğilimi artar ve gün boyu hazımsızlık problemleri çekilir. Bu nedenle günde 8 saat uyumaya özen göstermek gerekmektedir.


Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Nisanlimla surtunme yoluyla iliskiye girdik simdi ayrildik ve ben bi baskasiyla evlilik karari aldm kizlik zari ikimiz icinde onemli kizlik zarim bozu... devamı