Haftanın koşuşturması bittikten sonra hafta sonu kendinize ayırabileceğiniz çok az bir zaman kalıyor.

Bir güzellik merkezine gidip ellerinizi bacaklarınıza bir güzel baktıracak durumunuz olmayabilir. Sebebi, kıymetli hafta sonunuzun bunca zamanını böyle harcama zahmetine katlanmak istemiyor oluşunuz.

Çok para harcamaya isteksiz de olabilirsiniz. Bu durumda ihtiyacınız olan şey harika bir el bakımı için harika bir kılavuz ya da başka bir deyişle evde oturarak gerçekleştirebileceğiniz bir manikür.

Artık en etkili manikürün evde nasıl yapılabileceğini öğrenmeye gayet heveslisiniz. Haydi hemen işe koyulalım!

Manikür kelimesinin anlamını mı merak ediyorsunuz? Anlamı Latince eller anlamına gelen manus ve bakım anlamına gelen cura kelimelerinden geliyor. Anlaşılacağı üzere manikür bir tür el bakımı. Manikür gerçekten ellerinizi olduğundan daha güzel yapabilir.

Hem kadın hem erkeklere yönelik, el ve el tırnakları için yapılan bir kozmetik güzellik tedavisidir. Normal manikürün yanında yağ manikürü ve Fransız manikürü gibi özel türleri de vardır.

Bahsi geçen normal manikürü o güzel ellere sahip olmak için kolayca evde gerçekleştirebilirsiniz. Sadece aşağıdaki basit adımları takip edin ve elleriniz için mükemmel bakım teknikleri keşfedin.

Öncelikle, eski ojelerinizi çıkarın ve tırnaklarınızı törpüleyin. Tırnaklarınıza vereceğiniz şekil tırnak büyüklüğüne ve uzunluğuna göre yapılmalıdır.

Sonra, 2 dakikalığına ellerinizi sabunlu suda bekletin. Bunu yaptıktan sonra havlunuzla tırnak çevresi derilerinizi hafifçe bastırın. Kirden arındırmak amacıyla ellerinizi mevcut sabunlu tabakayla hafifçe ovmak için bir ponza taşı kullanabilirsiniz. Sabun atıklarını çıkarmak için tırnaklarınız tekrar asetonla silin.

Cila sürmek ojelerde bulunan kimyasal maddelerin tırnaklarınızı sarartmasına karşı yardımcı olacaktır. Bazı cilaların tırnakları güçlendirme özelliği bile vardır. Cila, esasen şeffaf ojeden başka bir şey değildir.

Şimdi, arzu ettiğiniz renkteki ojeyi sürmeye başlayın, önce tek bir kat sürüp diğer katını sürmeden önce tamamen kurumasını bekleyin. Bu işlem ojelerinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. 2 kattan daha fazla sürmek tırnaklarınızı garip gösterir ve genel etkiyi bozar, aklınızdan çıkartmayın.

En sonunda, ojeler tamamen kuruduğunda hindistancevizi yağı, badem yağı veya zeytinyağıyla ellerden bileklerinize kadar uzanacak bir masaj yapın. Parmaklar çok narindir ve her zaman nemlendirilmeleri gerekir.

Tırnak desenleri! Törpüleme, parlatma ayrıca desenleme gibi çeşitli bakımlar manikürcüler tarafından gerçek tırnaklara uygulanabilir. Tırnaklarınız üzerlerine desenler ya da tasarımlar çizildiğinde daha da çekici görünecek ve minik çıkartmalar ya da imitasyon takılar uygulamak genel bir hoşluk kazandıracaktır. Güzellik merkezlerinin çoğu tırnaklara yönelik çeşitli hizmetler sunar. Bunlardan bazılarına takma tırnak jeli, tırnak ucu ve akrilik gibi takma tırnak uygulamaları örnek olarak sayılabilir.

Lisans! Evet, bu manikürcülerin denetlendiği ve lisans verilmesi gerektiği bazı bölgelerde bu bir zorunluluk. Bu denetimin nedeni bazen cildinizin kesilip işlenmesine bağlı olarak yüksek enfeksiyon riski oluşması ihtimalinin olması. Bu sebepten ötürü manikür merkezlerinin iyi bir hijyenik atmosfere sahip olmaya ve manikür için kullandıkları aletlerin düzgün bir şekilde sterilize edilmesi için gerekli her şeye ihtiyaçları vardır.

Yapılan bir diğer manikür türü sıcak yağ manikürüdür.  Bu tırnak çevresi derileri temizleyip düzenler ve yağ yardımıyla yumuşatır. Daha çok erkekler tarafından kullanılır çünkü diğer manikür türleri içinde onlara en uygun olandır.

İşte size evde yapabileceğiniz ve sadece birkaç dakikanızı alacak tam bir el bakımı. Yenilenmiş güzel ellerinizin keyfini çıkarın!

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

Bu lekem için size bundan 6 sene önce geldim sadık ahmet hastanesine siz bana güzel bir uygun fiyat da verdiniz ama benım imkanım olması o zmn yaptırm... devamı