Ellerimiz gün içinde sayısız eziyete maruz kalıyor ama onlara gerektiği özeni gösterirseniz günlük zorluklara karşı rahatlıkla savaşabilirler.

Elleriniz suda, diyelim ki sabunlu ya da başka türlü su içinde çok fazla zaman geçiriyorsanız, tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilen plastik eldivenler takabilirsiniz.

Ellerinizin nefes aldığından emin olun, bu nedenle pamuktan yapılmış eldivenler giyin. Hevesli bir bahçıvansanız, özellikle bu amaca uygun hazırlanmış daha kalın eldivenlere yatırım yapmakta fayda var.

Günde en az bir defa olmak üzere bir el kremi sürme alışkanlığı edinin, bunu genellikle güne başlamadan sabah saatlerinde uygulayın. Ellerinizin yanında tırnaklarınızı da ihmal etmeyin. Vazelinle yapılacak haftalık bir masaj, mucize etkisi yaratarak kırılmaların önüne geçecektir.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba hocam, ben 16 yaşındayım iki ay önce 4 saatlik bir kalbimde çarpıntı oluştu. EKG çekildi ve ilaç verdiler kalp krizini engelleyecek ve ritmi d... devamı

Tırnaklarınızı keserken oval değil, içeri doğru büyüyen tırnakları önlemek için her zaman küt kesin, ayrıca bir yeri yırtma veya bir şeye takılma ihtimallerini engellemek için kırılmış tırnaklardan olabildiğince erken kurtulun. Takılacak gibiyse, biraz uzayana kadar bir yara bandıyla kapatın.

Çoğu oje tırnaklar için çok yıpratıcıdır, bu nedenle daha narin özellikler taşıyan bir marka seçin ya da haftada birkaç gün ojesiz gezmeye çalışın. Ojeniz bozulmuşsa neden tamamını çıkarıp tekrar oje sürmek yerine ojeyle yamamayı düşünmüyorsunuz. Böyle bir davranış, çoğu asetonun içeriğinde bulunan güçlü çözücülere daha az maruz kalması anlamına gelir.

Tırnakları güçlendirdiği belirtilen çok sayıda ürün mevcuttur; bunlardan biri, vitamin olan biyotindir. Tırnaklarınız kırılmalara meyilliyse bunu denemek pekala yarar sağlayabilir.